...

POŚREDNICTWO INWESTYCYJNE


Pozyskamy inwestora dla Twojej firmy tylko za prowizję (płatną po tym jak otrzymasz środki).

Proste, przejrzyste zasady.

Zajmujemy się pozyskiwaniem finansowania zewnętrznego na rozwój firmy dla naszych Klientów. Finansowanie pochodzi z jednego z trzech źródeł:

  1. Inwestorzy prywatni;
  2. Kredyty bankowe;
  3. Dotacje UE.

Większość przedsiębiorców poszukujących finansowania zewnętrznego jest zainteresowanych pozyskaniem inwestorów prywatnych. Inwestor dla firmy to najbardziej pożądane rozwiązanie. Wynika to z dwóch podstawowych powodów.

  1. Dotacje są dostępne wyłącznie dla firm z określonych branż, spełniających kryteria i tylko w określonych przedziałach czasowych (trzeba śledzić aktualną sytuację „aby się załapać”).
  2. Kredyt podlega spłacie wraz z odsetkami, a dodatkowo jego uzyskanie często jest trudne. 

Z ww. powodów, współpraca z inwestorami prywatnymi jest atrakcyjnym rozwiązaniem. W Polsce jest wiele osób fizycznych (anioły biznesu) jak i instytucji (fundusze inwestycyjne) zainteresowanych inwestycjami w firmy. Ważne, jednak że firmy te muszą spełniać określone przez inwestorów kryteria. Fundusze venture capital poszukują przede wszystkim innowacyjnych rozwiązań z możliwością szybkiego skalowania (ekspansji) za granicą. Jeśli Twój biznes jest bardziej tradycyjny, warto szukać inwestorów wśród firm i osób z Twojej branży, także konkurentów.

Pozyskanie inwestora jest trudne. To fakt, nie opinia. Dlatego warto wesprzeć się doświadczeniem i kontaktami podmiotu, który działa w tej dziedzinie od lat.

UWAGA: na polskim rynku działają firmy, które obiecują pozyskanie finansowania od inwestora za mniejszościowy pakiet udziałów dla dowolnego biznesu, tylko na podstawie biznesplanu i wyłącznie za prowizję. Po podpisaniu umowy okazuje się, że trzeba jednak ponieść koszty np. tłumaczeń dokumentacji dla inwestorów zagranicznych, wykonać biznesplan u tego pośrednika albo ponieść inne „koszty transakcyjne”. Zalecamy ostrożność i dokładną weryfikację podmiotu, który obiecuje załatwienie finansowania. Warto sprawdzić opinie dotychczasowych Klientów takiego pośrednika, historię biznesową osób kontaktowych (np. na LinkedInie) czy dowiedzieć się więcej o potencjalnych inwestorach (ładna strona internetowa po angielsku nie powinna być jedynym wyznacznikiem wiarygodności).


Co mówią nasi Klienci o pośrednictwie inwestycyjnym:

opinie klientów na temat pośrednictwa inwestycyjnego


W jaki sposób pozyskujemy inwestorów?

pozyskanie inwestora krok po kroku

Podczas pracy nad pozyskaniem inwestora wykorzystujemy nasze doświadczenie wyniesione z realizacji 250 biznesplanów. Dzięki niemu, jesteśmy w stanie szybko ocenić dany biznes pod kątem jego „atrakcyjności” dla inwestorów. Ponadto, działając w branży od 10 lat, posiadamy bezpośrednie kontakty do wielu zawodowych inwestorów jak i majętnych przedsiębiorców (potencjalnych inwestorów). Dzięki ww. zasobom, nawiązując z nami współpracę znacząco zwiększasz swoje szanse na pozyskanie finansowania.


Podstawowe kryteria, które powinna spełniać firma abyśmy podjęli się pośrednictwa inwestycyjnego

  • Firma niebędąca w trudnej sytuacji finansowej (brak corocznej straty / wysokiego zadłużenia);
  • Obecność przychodów (najlepiej, jeśli przychody w ostatnim okresie rosną rok do roku lub miesiąc do miesiąca);
  • Racjonalna wycena udziałów (np. w oparciu o generowane zyski czy posiadany majątek);
  • Posiadany profesjonalny biznesplan lub prezentacja inwestorska (jeśli firma nie posiada takiego materiału, możemy go opracować).
pozyskanie inwestora krok po kroku


Prezentacja inwestorska / biznesplan dla inwestora

Prezentacja inwestorska lub biznesplan dla inwestora to podstawowe materiały, które należy wykazać podejmując rozmowę o finansowaniu prywatnym. Z ww. dokumentów powinny jasno wynikać elementy takie jak opis biznesu, jego mocne i słabe strony, otoczenie konkurencyjne i rynkowe czy zapotrzebowanie kapitałowe uzasadnione profesjonalnymi projekcjami finansowymi.

Czym jest prezentacja inwestorska? To dokument podobny do biznesplanu, jednak w bardziej wizualnej formie. Zazwyczaj ma objętość kilkunastu slajdów i załącza się do niej plik z projekcjami finansowymi w excelu.

Ważne też aby zawczasu zastanowić się nad konkretną propozycją dla inwestora (jaki pakiet udziałów zamian za jakie środki). Należy mieć rozplanowane na co zostanie przeznaczona kwota inwestycji i umieć uzasadnić takie a nie inne przeznaczenie środków.

Jeśli na dziś nie dysponujesz profesjonalnym biznesplanem ani prezentacją inwestorską, możemy pomóc Ci w ich opracowaniu. Aby poznać koszt takiej usługi, przejdź do zakładki dot. biznesplanów.


Wynagrodzenie za pozyskanie inwestora

Jedynym wynagrodzeniem jakie pobieramy za pozyskanie inwestora jest prowizja od pozyskanych środków (tzw. success fee). Nie pobieramy żadnych opłat z góry ani innych ukrytych kosztów. Model rozliczeń jest transparentny i korzystny dla Klienta. Dlatego zastrzegamy sobie dobór projektów (Klientów), które dają szanse na faktyczną finalizację procesu. Pozyskanie inwestora jest zazwyczaj czasochłonnym i skomplikowanym procesem. Wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale też wykorzystania posiadanej sieci kontaktów. Mając powyższe na uwadze, nie podejmujemy się współpracy, gdy szanse na finalizację transakcji są zerowe lub minimalne.

Poziom wynagrodzenia prowizyjnego podlega negocjacjom (pakiet procentowy), jednak minimalna kwota to nie mniej niż 30 000zł netto. Wynagrodzenie jest płatne dopiero w momencie gdy Klient otrzyma środki od inwestora

Osoby odpowiedzialne za relacje inwestorskie

obraz 2022 11 29 163206335
Filip Samczuk
image 9
Luiza Nowacka


Nadal nieprzekonany/a propozycją pośrednictwa inwestycyjnego?

Umowa, którą z nami zawierasz nie zobowiązuje Cię do zawarcia umowy ze znalezionym przez nas inwestorem. Na własną rękę negocjujesz finalne warunki i podejmujesz decyzję. Możesz też równolegle szukać inwestorów samodzielnie lub podjąć współpracę z innymi pośrednikami. Nie wymagamy wyłączności. 

Jeżeli poszukujesz inwestora lub zastanawiasz się czy Twój biznes spełnia kryteria aby być potencjalnie „celem” dla inwestora, skontaktuj się z nami. Sprawnie i bezpłatnie odpowiemy na Twoje pytania, a jeśli uznamy że jest szansa pozyskania finansowania na Twój biznes, chętnie pomożemy.