DOTACJE UNIJNE DLA FIRM

Pozyskamy pieniądze na rozwój Twojego biznesu

Jak pokazują badania, 9 na 10 polskich firm jest zainteresowanych skorzystaniem z dotacji na rozwój firmy. Wynika to z korzystnych warunków przyznawania tego rodzaju finansowania. A przede wszystkim:

 • Braku konieczności ich zwrotu;
 • Braku konieczności oddania części udziałów w firmie.

Well Done Business zajmuje się pozyskiwaniem dotacji dla firm w sposób kompleksowy. Od identyfikacji programu dopasowanego do potrzeb firmy, przez sporządzenie wniosku, aż po rozliczenie projektu. 

Budżet 2021-2027 to ostatni tak ogromny zastrzyk pieniędzy dla polskich przedsiębiorstw. Dlatego ważne jest aby powierzyć zadanie pozyskania finansowania profesjonalistom i nie przegapić możliwości, która może się szybko nie powtórzyć.

Od czego zacząć z dotacjami dla firm?

Większość przedsiębiorców nie orientuje się w zakresie tego jakie dotacje może w danym momencie pozyskać (jakie nabory są otwarte). Dlatego pierwszy krok aby mieć szansę na pozyskanie dotacji to jej znalezienie (identyfikacja). Wiedząc jak duży jest to problem, w sytuacji gdy ogłoszenia o naborach są rozproszone w kilkunastu różnych miejscach, uruchomiliśmy informator dotacyjny na stronie: https://dostepnedotacje.pl ; Zapisanie się do informatora to pierwszy krok w pozyskaniu dotacji. Dopiero gdy znajdziemy odpowiedni program (a te zmieniają się bardzo często) możemy rozmawiać o opracowaniu wniosku i innych szczegółach.

Obraz zawierający tekst Opis wygenerowany automatycznie

Dla kogo dotacje unijne dla firm?

Na rynku dostępne są finansowania dla firm z bardzo różnych branż, będących na różnym etapie rozwoju i z siedzibą zarówno w mniejszych miejscowościach jak i większych miastach. Są jednak branże, w których dotacje i kredyty preferencyjne zdarzają się szczególnie często. Tak też będzie w nowej perspektywie UE. Są to np.:

 • Ochrona środowiska;
 • Innowacje (w tym cyfryzacja / automatyzacja);
 • Medycyna;
 • Rolnictwo.

Ponadto, uprzywilejowane są firmy z Polski Wschodniej (województwa: warmińsko – mazurskie, podlaskie, podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie), ponieważ niektóre programy będą dedykowane wyłącznie dla nich. Warunkiem będzie posiadanie siedziby lub oddziału na ich terenie. Warto aby Twoja firma to rozważyła z wyprzedzeniem.

Nawet jeśli Twój biznes działa w innym obszarze kraju i operuje w innej branży i tak warto śledzić temat programów dotacyjnych. Jest ich na tyle dużo, że jest bardzo duża szansa na to, że także Twoja firma będzie w stanie z nich skorzystać. PARP, NCBiR czy ARMiR to tylko trzy spośród wielu innych instytucji przyznających finansowanie na start lub na rozwój działalności. Istotne jest jednak to aby śledzić na bieżąco ogłoszenia w tym zakresie – co robimy za Klientów w ramach ww. informatora.

Jak uzyskać dotacje unijne dla firmy?

 1. Jeśli jeszcze nie znalazłeś odpowiedniego programu, zapisz się do informatora na https://dostepnedotacje.pl ;
 1. Sprawdź czy polityka Twojej firmy wpisuje się lub może zacząć wpisywać się w tzw. polityki horyzontalne UE – czy dbasz o środowisko, równouprawnienie, dostępność dla osób niepełnosprawnych. To zwiększa szanse.
 1. Gdy szukasz finansowania na wdrożenie innowacji (np. automatyzacja produkcji, wdrożenie sztucznej inteligencji, itp.) to już dziś zorientuj się jaką dokładnie technologię możesz wdrożyć (kto ją tworzy / dostarcza / ile kosztuje). Jakie są jej przewagi nad konkurencją, jak wpłynie to na konkurencyjność Twojej firmy i czy jest to obiektywnie innowacyjne rozwiązanie. Zakup standardowego oprogramowania informatycznego dostępnego na rynku, zazwyczaj nie stanowi wystarczającej innowacji.
 1. Sprawdź jakie programy były realizowane dotychczas przez PARP, NCBiR, NFOŚiGW czy ARMiR. A przede wszystkim, jakie były wymogi formalne (kryteria). Jest duża szansa, że część tych programów zostanie powtórzona w zbliżonej formie. Np. „Internacjonalizacja MŚP”, „Szybka Ścieżka” czy „Rozwój Startupów w Polsce Wschodniej”. 
 1. Przy większości dotacji, musisz dysponować wkładem własnym. Zastanów się czy masz minimum 15-20% na wkład własny + środki na pokrycie samodzielnie podatku VAT w ramach realizowanego projektu. Przykład – gdy dotacja to 50% kosztów kwalifikowanych, a koszt zakupu maszyn, które chciałbyś nabyć to 1 milion zł + vat, wówczas musisz mieć minimum 723 000,00 zł wkładu własnego (500 000zł kosztów kwalifikowanych netto + 230 000 zł podatku vat).

Koszt pozyskania dotacji

Pracujemy w modelu hybrydowym. Wynagrodzenie jest dzielona na podstawę (mniejsza część) oraz prowizję za sukces (większa część). Szczegółowo proces współpracy przedstawia poniższy wykres.

Dokładna cena zależy od dwóch kryteriów:

 1. Nakład pracy po stronie naszego zespołu (poziom skomplikowania wniosków jest bardzo różny w zależności od programu);
 2. Kwota dotacji, o którą stara się Klient. Im wyższa kwota tym wyższe wynagrodzenie.

UWAGA: Nie przyjmujemy zleceń od firm, gdzie po wstępnej analizie widzimy, że firma nie ma szans na pozyskanie finansowania.

dotacje dla firm proces współpracy

Dlaczego warto współpracować z nami przy pozyskiwaniu dotacji?

Pracowaliśmy z powodzeniem dla kilkudziesięciu firm, pozyskując finansowania ze zróżnicowanych źródeł.

Jesteśmy w stanie sporządzić wniosek zarówno dla firmy wdrażającej nowoczesną, przełomową technologię w ramach „Szybkiej Ścieżki” jak i pozyskać finansowanie dla gospodarstwa rolnego czy innego tradycyjnego biznesu. 

W sposób stały sposób monitorujemy wszystkie dostępne w Polsce finansowania dla firm. Pracujemy zarówno dla startupów i mikroprzedsiębiorstw jak i dużych znanych marek. To co nas wyróżnia to szeroka wiedza na temat finansowania rozwoju biznesu – nie tylko z dotacji, ale także kredytów (w tym preferencyjnych), inwestorów prywatnych, programów akceleracyjnych czy konkursów. W ten sposób maksymalizujemy szanse Klientów na pozyskanie finansowania. Dotacje, biznesplan – te dwa słowa często są nierozerwalnie powiązane. Przez 10 lat sporządziliśmy blisko 250 biznesplanów. Trudno znaleźć inną firmę z podobnym doświadczeniem praktycznym.

współpraca dotycząca dotacji dla firm diagram

Osoby odpowiedzialne za sporządzanie wniosków

image 8
Jędrzej Robak – analityk biznesowy
image 10
Michał Dróżdż – analityk finansowy

Jeśli interesują Cię dotacje dla firm, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszelkie pytania i poszukamy rozwiązania dopasowanego do Twoich indywidualnych potrzeb.