Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ)

  1. Jak wygląda proces współpracy?

W każdym przypadku, na początku musimy poznać Twoje faktyczne potrzeby oraz ogólny obraz sytuacji. Na tej podstawie przygotowujemy propozycję dostosowaną do indywidualnych potrzeb i możliwości.

W przypadku biznesplanów – na początku wypełniasz krótką ankietę dot. pomysłu na biznes i zawieramy umowę o współpracy. Mając umowę i ankietę, możemy rozpocząć pracę, która zazwyczaj trwa do dwóch tygodni. Po tym czasie otrzymujesz gotowy biznesplan, a w razie uwag do treści, od ręki i bezpłatnie nanosimy poprawki.

Jeśli masz już biznesplan, a Twoim celem jest pozyskanie inwestora, podpisujemy umowę o zachowaniu poufności, a Ty udostępniasz nam swój biznesplan. Na jego podstawie podejmujemy decyzję o tym czy jesteśmy w stanie Ci pomóć. Jeśli widzimy taką szansę, podpisujemy umowę prowizyjną. Następnie poszukujemy aktywnie finansowania, informując Cię na bieżąco o postępach.

Gdy potrzebne jest doradztwo prawne, świadczymy takie usługi w dwóch modelach – rozliczenie godzinowe lub z góry ustalona stawka za dane zlecenie (np. przygotowanie wzoru umowy). Na początku opisujesz swoje potrzeby lub my pomagamy Ci je zdefiniować na podstawie opisanego przez Ciebie stanu faktycznego. Po akceptacji czasu realizacji i kosztu, przystępujemy do prac.

Proces współpracy jest równie sprawny niezależnie od miejsca siedziby Klienta, jego branży czy etapu rozwoju firmy. Z większością Klientów pracujemy w 100% zdalnie (mail, telefon). Najważniejszy ruch po Twojej stronie to skontaktowanie się z nami i możliwie dokładne opisanie sytuacji.

2. Ile kosztuje dana usługa? Jaki jest sposób wyceny? Jaki jest model płatności?

a) Biznesplan

Podstawowy biznesplan (spełniający kryteria banków / inwestorów) – 5 000zł netto, przedpłata 100%, zmiany zgłoszone w ciągu 7 dni wliczone w cenę.

Rozszerzony biznesplan (enterprise strategy) – wycena indywidualna, nie mniej niż 15 000zł netto. Płatność podzielona na zaliczkę 50% i drugą ratę po przesłaniu biznesplanu. Zmiany zgłoszone w ciągu 14 dni wliczone w cenę.

b) Doradztwo prawne

Stawka godzinowa – 200zł netto. Możliwość ustalenia z góry wartości danego zlecenia np. audyt RODO i przygotowanie dokumentacji przetwarzania, regulamin sklepu internetowego / portalu, rejestracja spółki z o.o., rejestracja znaku towarowego, ocena umowy handlowej / inwestycyjnej. W przypadku pierwszego zlecenia, płatność z góry.

c) Pośrednictwo inwestycyjne

Ponieważ płatność jest wyłącznie prowizyjna, przyjmujemy do obsługi wyłącznie te projekty, w których widzimy realną szansę powodzenia. Jeśli, więc dysponujesz wyłącznie pomysłem (bez żadnego wkładu), jest to prawie niemożliwe. Pobieramy prowizję w wysokości kilku procent wartości finansowania. Dokładna stawka jest negocjowana indywidualnie przy czym jest to nie mniej niż równowartość 25 tysięcy zł netto. Wynagrodzenie wypłacasz nam dopiero w momencie otrzymania środków i tylko w takim przypadku.

3. Dlaczego Wasze biznesplany tyle kosztują?

Przede wszystkim ze względu na doświadczenie osób je tworzących. Każdy biznesplan to praca zespołu 2-3 doświadczonych analityków. Modele finansowe są tworzone przez osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym i doświadczeniem z pracy w międzynarodowych korporacjach w działach finansów. Klient oprócz biznesplanu w foramtach docx i pdf, otrzymuje plik excel z aktywnym modelem finansowym. Wszyscy nasi pracownicy swobodnie posługują się językiem angielskim, co jest istotne np. przy porównywaniu firm/rynków zagranicznych. Jednak co najważniejsze – stoi za nami skuteczność. Gwarantujemy wysoką jakość, potwierdzoną opiniami klientów.

4. Z czego składa się biznesplan?

Biznesplan standardowo składa się z części opisowej oraz finansowej. W części opisowej można znaleźć: opis biznesu (w tym produkt, lokalizacja, zespół, itp.), analizę rynku, analizę konkurencji, analizę swot, sprzedażi marketing. Część finansowa to zazwyczaj: bilans, rachunek zysków i strat, przepływy pieniężne – cashflow, wskaźniki efektywności, analiza wrażliwośći. W przypadku biznesplanu podstawowego, jest to łącznie ok. 30 stron.

5. Czy piszecie biznesplany do urzędu pracy?

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie tym tematem, postanowiliśmy dołączyć tę usługę do naszej oferty. Koszt biznesplanu pod dofinansowanie z urzędu pracy to 1 500zł netto. Czas realizacji wynosi do 10 dni.

6. Czy dajecie gwarancję, że otrzymam finansowanie? Co jeśli go nie otrzymam?

Praktycznie w każdej sytuacji ubiegania się o finansowanie, biznesplan jest tylko jednym z elementów podlegających ocenie. Przykładowo, bank będzie dodatkowo analizował sytuację materialną wnioskodawcy, wkład własny (w tym jego pochodzenie), historię kredytową czy zabezpieczenie. W przypadku dotacji unijnych istotne mogą być ilość stworzonych miejsc pracy, ochrona środowiska czy innowacyjność. Twórcy biznesplanu mają na te kwestie ograniczony wpływ. Ponieważ przedmiotem współpracy jest wykonanie dokumentu, a nie uzyskanie finansowania (to inna usługa z oferty), nie ma możliwości uzyskania zwrotu środków.

7. Mam przygotowany biznesplan, czy możecie go sprawdzić / poprawić?

Część opisową – jak najbardziej. Zgodnie z cennikiem godzinowym usług tzn. w zależności od nakładu pracy 200zł netto / godzina. Część finansowa – jedynie w ograniczonym zakresie. Najlepiej jeśli nasz analityk przygotuje ją od zera.

8. Moja firma mieści się poza Warszawą. Czy możecie przyjechać do mnie na spotkanie?

W przypadku zleceń wartości do 10 tysięcy zł netto przyjeżdżamy do Klientów w obrębie do 30km od Warszawy. Gdy odległość jest większa, zapraszamy do ustaleń zasad współpracy zdalnie lub do odwiedzin naszego biura na warszawskim Starym Mieście (po uprzednim ustaleniu terminu). W przypadku zleceń wyższej wartości, jest możliwość przyjazdu do Klienta z zastrzeżeniem, że jeśli odbywa się to przed zawarciem umowy, Klient zobowiązany jest do wpłaty kaucji w wysokości tysiąca zł.

9. Mam pomysł na biznes, ale nie mam środków na jego realizację. Co w tej sytuacji? Czy znajdziecie dla mnie odpowiednią dotację?

Niestety sam pomysł, nawet najbardziej oryginalny, nie jest wiele wart. W momencie gdy nie dysponujesz żadnym wkładem własnym ani gotowym produktem (najlepiej z potwierdzonym popytem – klientami), znalezienie finansowania jest bardzo trudne. Być może warto pomyśleć na początku o znalezieniu odpowiednich wspólników, którzy wniosą do projektu określoną wartość.

Nie zajmujemy się wyszukiwaniem dotacji dla klientów. Polecamy stronę https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/ oraz infolinie wojewódzkie / powiatowe zajmujące się tymi tematami. Zapraszamy do kontaktu z nami dopiero w momencie, gdy będziesz pewny/pewna, że Twój biznes kwalifikuje się do dotacji – po przestudiowaniu regulaminu danego programu. Wówczas chętnie pomożemy z formalnościami (biznesplan, wniosek).

Powrót na stronę główną