Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ)

1. Jak wygląda proces współpracy?

W każdym przypadku, na początku musimy poznać Twoje faktyczne potrzeby oraz ogólny obraz sytuacji. Na tej podstawie przygotowujemy propozycję dostosowaną do indywidualnych potrzeb i możliwości.

W przypadku biznesplanów – na początku wypełniasz krótką ankietę dot. pomysłu na biznes i zawieramy umowę o współpracy. Mając umowę i ankietę, możemy rozpocząć pracę, która zazwyczaj trwa od 7 do 30 dni w zależności od poziomu skomplikowania dokumentu. Po tym czasie otrzymujesz gotowy biznesplan, a w razie uwag do treści, od ręki i bezpłatnie nanosimy poprawki.

Jeśli masz już biznesplan, a Twoim celem jest pozyskanie inwestora, podpisujemy umowę o zachowaniu poufności, a Ty udostępniasz nam swój biznesplan. Na jego podstawie podejmujemy decyzję o tym czy jesteśmy w stanie Ci pomóc. Jeśli widzimy taką szansę, podpisujemy umowę prowizyjną. Następnie poszukujemy aktywnie finansowania, informując Cię na bieżąco o postępach.

Gdy potrzebne jest doradztwo prawne, świadczymy takie usługi w dwóch modelach – rozliczenie godzinowe lub z góry ustalona stawka za dane zlecenie (np. przygotowanie wzoru umowy). Na początku opisujesz swoje potrzeby lub my pomagamy Ci je zdefiniować na podstawie opisanego przez Ciebie stanu faktycznego. Po akceptacji czasu realizacji i kosztu, przystępujemy do prac.

Proces współpracy jest równie sprawny niezależnie od miejsca siedziby Klienta, jego branży czy etapu rozwoju firmy. Z większością Klientów pracujemy w 100% zdalnie (mail, telefon). Najważniejszy krok po Twojej stronie to skontaktowanie się z nami i możliwie dokładne opisanie potrzeb.

2. Ile kosztuje dana usługa? Jaki jest sposób wyceny? Jaki jest model płatności?

a) Biznesplan

Oferujemy cztery wersje biznesplanów, różniące się poziomem szczegółowości co ma wpływ na ich koszt. Koszt najtańszej wersji to 2 500zł netto. Większość realizacji mieści się w przedziale 5 000zł – 10 000zł netto. Biznesplany premium dla większych biznesów to koszt od 20 000zł netto. Aby uzyskać szczegóły dotyczące zawartości i kosztów poszczególnych biznesplanów, skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo.

b) Doradztwo prawne

Stawka godzinowa – 300zł netto. Możliwość ustalenia z góry wartości danego zlecenia np. audyt RODO i przygotowanie dokumentacji przetwarzania, regulamin sklepu internetowego / portalu, rejestracja spółki z o.o., rejestracja znaku towarowego, ocena umowy handlowej / inwestycyjnej. W przypadku pierwszego zlecenia  z zakresu doradztwa prawnego obowiązuje płatność z góry.

c) Pośrednictwo inwestycyjne

Ponieważ płatność jest wyłącznie prowizyjna, przyjmujemy do obsługi wyłącznie te projekty, w których widzimy realną szansę powodzenia. Jeśli, więc dysponujesz wyłącznie pomysłem, jest to zazwyczaj niemożliwe. Pobieramy prowizję w wysokości kilku procent wartości finansowania. Dokładna stawka jest negocjowana indywidualnie przy czym jest to nie mniej niż równowartość 25 000 zł netto. Wynagrodzenie wypłacasz nam dopiero w momencie otrzymania środków i tylko w takim przypadku.

3. Dlaczego Wasze usługi kosztują akurat tyle?

Proponujemy Klientom ceny istotnie niższe od przeciętnych cen warszawskich firm doradczych i kancelarii. Stawki za te same usługi realizowane przez firmy międzynarodowe są nawet kilkukrotnie wyższe.

Każdy biznesplan to praca zespołu minimum 2-3 doświadczonych analityków. Modele finansowe są tworzone przez osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym i doświadczeniem z pracy w międzynarodowych korporacjach w działach finansów. Klient oprócz biznesplanu w formatach docx i pdf, otrzymuje plik excel z aktywnym modelem finansowym (zawierającym formuły). Wszyscy nasi pracownicy swobodnie posługują się językiem angielskim, co jest istotne np. przy porównywaniu firm/rynków zagranicznych. W kwestiach prawnych współpracujemy z ekspertami w swoich wąskich dziedzinach na preferencyjnych warunkach finansowych, dzięki czemu proponujemy kompleksową obsługę prawną w korzystnej cenie.

4. Z czego składa się biznesplan?

Biznesplan standardowo składa się z części opisowej oraz finansowej. W części opisowej można znaleźć: opis biznesu (w tym produkt, lokalizacja, zespół, itp.), analizę rynku, analizę konkurencji, analizę swot, sprzedaż i marketing. Część finansowa to zazwyczaj: bilans, rachunek zysków i strat, przepływy pieniężne – cashflow, wskaźniki efektywności, analiza wrażliwości. W przypadku podstawowej wersji, jest to łącznie ok. 30 stron.

5. Czy piszecie biznesplany do urzędu pracy?

Nie piszemy biznesplanów do urzędu pracy. Jest to spowodowane zbyt niskim poziomem dotacji/finansowania.

6. Czy dajecie gwarancję, że otrzymam finansowanie? Co jeśli go nie otrzymam?

Praktycznie w każdej sytuacji ubiegania się o finansowanie, biznesplan jest tylko jednym z elementów podlegających ocenie. Przykładowo, bank będzie dodatkowo analizował sytuację materialną wnioskodawcy, wkład własny (w tym jego pochodzenie), historię kredytową czy zabezpieczenie. W przypadku dotacji unijnych istotne mogą być np. ilość stworzonych miejsc pracy, ochrona środowiska w projekcie czy innowacyjność. Twórcy biznesplanu mają na te obiektywne kwestie ograniczony wpływ. Ponieważ przedmiotem współpracy jest wykonanie dokumentu, a nie uzyskanie finansowania (to inna usługa z oferty), nie ma możliwości uzyskania zwrotu środków w przypadku braku przyznania finansowania.

7. Mam przygotowany biznesplan, czy możecie go sprawdzić / poprawić?

Część opisową – jak najbardziej. Zgodnie z cennikiem godzinowym usług – 300zł netto / godzina. Część finansowa – jedynie w ograniczonym zakresie. Najlepiej jeśli nasz analityk przygotuje ją od zera.

8. Moja firma mieści się poza Warszawą. Czy możecie przyjechać do mnie na spotkanie?

W przypadku zleceń wartości do 10 000 zł netto przyjeżdżamy do Klientów w obrębie do 20km od Warszawy. Gdy odległość jest większa, zapraszamy do ustaleń zasad współpracy zdalnie lub do odwiedzin naszego biura na warszawskim Starym Mieście (po uprzednim ustaleniu terminu!). W przypadku zleceń wyższej wartości, jest możliwość przyjazdu do Klienta na terenie całej Polski z zastrzeżeniem, że jeśli odbywa się to przed zawarciem umowy, Klient zobowiązany jest do wpłaty kaucji w wysokości 1 000 zł, która przepada w przypadku gdy do współpracy finalnie nie dojdzie.

9. Mam pomysł na biznes, ale nie mam środków na jego realizację. Co w tej sytuacji? Czy znajdziecie dla mnie odpowiednią dotację?

Wszystkim osobom, które myślą o pozyskaniu dotacji na start lub rozwój biznesu polecamy nasz informator dotacyjny na stronie: https://dostepnedotacje.pl – zapisując się na niego, otrzymuje się bieżące informacje o wszystkich dostępnych w danym momencie w Polsce finansowaniach dla firm. A tych jest naprawdę sporo. Nie udzielamy informacji osobom niezapisanym do ww. informatora.

Nie znalazłeś/aś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie? Napisz do nas na info@welldonebusiness.com lub skontaktuj się telefonicznie pod numerem: +48 530 600 287