Obraz z napisem "własna firma"

Własna firma. Od czego zacząć?

Myślisz o założeniu swojej pierwszej firmy? Jeśli tak, jesteś w dobrym miejscu. Przeczytaj nasz krótki poradnik aby uniknąć podstawowych błędów i wykorzystać maksymalny potencjał Twojego pomysłu. Każdy biznes jest inny, ale są pewne cechy wspólne, które postaraliśmy się wyszczególnić. Dobrej lektury!

Z tego artykułu dowiesz się:

 •         jakie są zalety i wady posiadania własnej firmy;
 •         jak sprawdzić czy Twój produkt / usługa zdobędą rynek jeszcze zanim zaczniesz działać;
 •         dlaczego wybór odpowiedniej formy prawnej jest ważny;
 •         co jest kluczem sukcesu każdej firmy niezależnie od branży;
 •         czego unikać startując z własną firmą.
Obraz z napisem "własna firma".

Zalety i wady własnej firmy

Własny biznes to nie tylko korzyści, ale również pewne ograniczenia. Potwierdzi to każdy kto prowadził działalność gospodarczą. Poniżej znajdziesz krótkie podsumowanie zalet i wad – warto o nich pamiętać przed finalną decyzją o rejestracji firmy.

 Zalety

 • brak narzuconych z góry zadań i godzin pracy, duża elastyczność – brak przełożonego;
 • wynagrodzenie uzależnione od faktycznych wyników – brak ograniczeń;
 • swoboda w zakresie doboru współpracowników i kierunków rozwoju biznesu;
 • możliwość przyszłej sprzedaży firmy (konkretny majątek).

Wady

 • brak pewnego wynagrodzenia;
 • praca w nienormowanych godzinach, często także w weekend;
 • statystyki wskazujące na upadek wielu nowych firm w ciągu pierwszych 24 miesięcy działalności gospodarczej.

Krok po kroku – podstawy

Wykres "krok po kroku" przedstawiający co zrobić po kolei przy zakładaniu własnego biznesu

Czy Twój produkt faktycznie jest tak atrakcyjny jak myślisz?

Cechą większości przedsiębiorców na początkowym etapie rozwoju ich biznesów jest huraoptymizm zazwyczaj niepoparty jeszcze faktycznymi wynikami firmy. Aby zminimalizować ryzyko zawodu, warto sprawdzić faktyczny popyt na nasz produkt / usługę, jeszcze zanim poniesiemy istotne koszty związane z uruchomieniem działalności. Jak można to zrobić?

Najgorszy możliwy pomysł to zapytanie o opinię rodzinę i znajomych. Zazwyczaj bliskie osoby są bezkrytyczne w takich sytuacjach i zachwycają się pomysłem, choć gdyby obca osoba zaoferowała im analogiczny produkt czy usługę, nie zdecydowaliby się na zakup.

Są jednak inne możliwości. Najprostsza z nich to przeprowadzenie badania rynku (ankiety) wśród obcych osób, najlepiej wśród potencjalnych klientów (wymaga to stworzenia ICP – Ideal Customer Profile – profilu idealnego klienta). Można to zrobić na wiele sposób, zarówno przez Internet jak i online. Ważne aby przy badaniu w żaden sposób nie sugerować ankietowanemu odpowiedzi. Warto też drążyć temat realnej potrzeby klienta i to jak do tej pory rozwiązywał ten problem na własną rękę zamiast opowiadać / nakierowywać na rozmowę o naszym produkcie.

Sprzedaj produkt jeszcze zanim go wyprodukujesz

Możesz też pójść o krok dalej i zaryzykować sprzedaż produktu / usługi od samego początku (zamiast ankiet). Coraz popularniejszy jest model zbierania większej ilości zamówień od klientów i dopiero wówczas zlecanie produkcji. Ogranicza to do minimum ryzyko biznesowe w przypadku sprzedaży produktów.

W taki sposób kilka lat temu zaczynała działalność firma „Bezmięsny” (jeden z naszych Klientów), która zlecała produkcję dopiero gdy zebrał przez Internet odpowiednią pulę zamówień. Klienci byli świadomi, że model działa w taki sposób. Teraz firma działa już na skalę międzynarodową, a jej produkty są dostępne we wszystkich większych sklepach spożywczych.

„Sukces w sprzedaży nie zależy od tych, których ty znasz. Ważne jest, kto chce poznać ciebie.” – Dale Carnegie

Inny przykład, choć może to być też tzw. „miejska legenda” mówi o pizzerii, której właściciel rozważał otwarcie lokalu w trzech różnych lokalizacjach. Aby wybrać optymalną lokalizację, wykupił trzy karty SIM do trzech telefonów i rozdał ulotki o nowej pizzerii w trzech dzielnicach. Później czekał na zamówienia i okazało się, że w jednej dzielnicy zamówień jest zdecydowanie najwięcej. W ten sposób „na żywym organizmie” sprawdził, gdzie najlepiej uruchomić biznes. A co z zamówieniami? Odpowiadał wszystkim, że mają tyle zamówień, że aktualnie trzeba będzie czekać minimum 4 godziny – nikt się na to nie zdecydował. Później wysłał tym osobom SMSa, że przeprasza za ostatnią sytuację i proponuje odpowiedni rabat – gdy już uruchomił właściwy biznes.

Możliwości jest, więc dużo, a ogranicza nas tu jedynie kreatywność.

Znaczenie odpowiedniej formy prawnej

Właściwe załatwienie wszystkich kwestii prawnych w momencie startu biznesu zaoszczędzi problemów w przyszłości. Zastosowanie znajduje tu przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. To, jakie zadania na tym polu trzeba będzie wykonać zależy od branży i konkretnego biznesu. Zazwyczaj trzeba przygotować lub co najmniej sprawdzić dokumentację prawną taką jak umowy z klientami, umowy z pracownikami, umowy najmu/zakupu lokalu, itd. Przy biznesach internetowych zwróć uwagę m.in. na RODO, regulamin serwisu czy umowy przeniesienia praw autorskich z twórcami oprogramowania.

Niezależnie od branży, w której będzie działać Twoja firma, to co dotyczy każdej firmy to dobór odpowiedniej formy organizacyjno – prawnej. Szczegółowo opisaliśmy najpopularniejsze dostępne formy w tym miejscu. Znajdziesz tam też informacje dlaczego mało osób powołuje do życia spółkę cywilną czy działa w formie spółki partnerskiej. Tutaj zasygnalizuję tylko, dlaczego odpowiedni wybór, najlepiej dostosowany do charakteru Twojej działalności i indywidualnych potrzeb jest ważny.

W zależności od tego czy zdecydujesz się na jednoosobową działalność gospodarczą czy też na spółkę prawa handlowego (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) inne będzie Twoje opodatkowanie, kwestia obowiązku odprowadzania składek ZUS, inna będzie odpowiedzialność za ew. zobowiązania Twojej firmy, inny jest też koszt założenia i prowadzenia działalności. A to tylko przykładowe różnice. Dlatego warto na etapie planowania, porozmawiać na ten temat ze specjalistą, który doradzi optymalny, dopasowany do potrzeb wariant.

Founders agreement (oprócz umowy spółki)

Pamiętaj jeszcze o jednym. Jeśli rozpoczynasz biznes wspólnie z innymi osobami (wspólnikami) koniecznie zawrzyj umowę wspólników (z angielskiego tzw. „founders agreement” lub „cofounders agreement”). Jest to umowa, którą możesz zawrzeć obok/oprócz tradycyjnej umowy spółki, a która powinna regulować Wasze relacje, w tym prawa i zobowiązania. Wówczas zmniejszysz ryzyko, ewentualnych przyszłych sporów i konfliktów. A więc, zapobiegaj zamiast leczyć!

Sprzedaż, sprzedaż, sprzedaż

Założenie firmy wiąże się z konkretnym, często unikalnym pomysłem biznesowym. Możesz posiadać w ofercie nawet najlepszą usługę lub produkt, ale to wszystko na nic, jeśli nie potrafisz jej sprzedać. Jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym składnikiem sukcesu firmy jest sprzedaż, która przekłada się na generowane przychody. Dlatego bardzo ważne jest aby od samego początku zapewnić sobie w firmie skutecznego sprzedawcę. Może to być sam pomysłodawca, jeśli posiada ku temu predyspozycje. Istotna jest także strategia marketingowa i kanały sprzedaży.

Przydatne może być określenie profilu idealnego klienta. Wiedząc dobrze do kogo adresujemy naszą ofertę, jakie przyzwyczajenia zakupowe ma taka osoba, dużo łatwiej zaprojektować odpowiednie działania.

Istotne jest również monitorowanie efektów działań marketingowych i sprzedażowych aby optymalizować te procesy celem osiągnięcia lepszych wyników. Konkretne działania sprzedażowe muszą być dostosowane do Twojej usługi / produktu. W inny sposób sprzedaje się konsumentom (sprzedaż B2C), a w inny sposób dociera się do klientów biznesowych (B2B).

Kilka porad dotyczących sprzedaży

 • „Reklama dźwignią handlu” – dobierz właściwe kanały komunikacji marketingowej i monitoruj efektywnosć poszczególnych działań;
 • Klient często kupuje pod wpływem emocji, nie chłodnej analizy. Staraj się to wykorzystać na swoją korzyść np. poprzez finalizację sprzedaży możliwie jak najszybciej;
 • Dowód społecznej słuszności ułatwia sprzedaż – staraj się od samego początku zbierać referencje od klientów aby uwiarygodnić się w oczach nowych, potencjalnych klientów;
 • Rozmawiaj z klientami i potencjalnymi klientami aby precyzyjnie określić ich potrzeby. Pamiętaj, że Twój produkt czy usługa często nie są celem samym w sobie, a jedynie narzędziem do innego celu, na którym finalnie zależy Twojemu klientowi.
Napis "skontaktuj się z nami aby uzyskać szybką pomoc w założeniu firmy"

Czego unikać? Na co uważać?

 1. Unikaj tworzenia skomplikowanego, pochłaniającego wysokie koszty produktu, przed weryfikacją, że istnieje na niego zapotrzebowanie.
 2. Minimalizuj koszty dopóki nie zaczniesz osiągać pierwszych istotnych przychodów. Gdy pojawią się zyski, inwestuj w rozwój firmy.
 3. Na początku zabezpiecz wszystkie kwestie prawne, w tym swoją pozycję w firmie względem pozostałych udziałowców.
 4. Uważaj na pseudoekspertów marketingu, sprzedaży czy innych dziedzin, którzy będą próbowali sprzedać Ci swoje usługi. Gdy to możliwe, staraj się zatrudniać takie osoby wyłącznie w modelu wynagrodzenia prowizyjnego – za efekt.
 5. Przepisy dot. prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce zmieniają się bardzo często. To, że znajdziesz w Internecie artykuł nt. jakiejś kwestii, nie znaczy że wskazane rozwiązanie pozostaje wciąż aktualne.
 6. Unikaj zaciągania kredytu na nową firmę, która jest na etapie planowania (nie generuje przychodów). Szczególnie gdy nie masz wystarczająco dobrej płynności finansowej (nadwyżek), a branża jest dla Ciebie zupełnie nowa.

Podsumowanie

Po lekturze artykułu wiesz już z pewnością na co zwrócić uwagę przy tworzeniu własnej firmy. Na początku, warto stworzyć też profesjonalny biznesplan, który będzie zawierał analizy konkurencji, rynku, plan marketingowy czy projekcje finansowe. Jeżeli chcesz uzyskać wsparcie biznesowe przy rejestracji firmy i kwestiach prawnych lub w zakresie rozwoju biznesowego czy finansowania, skontaktuj się z nami. Chętnie poznamy szczegóły Twojego pomysłu i doradzimy jak zmaksymalizować szanse powodzenia.

Referencje wystawione firmie Well Done Business

Mogą Cię zainteresować również następujące artykuły:

Filip Samczuk

Od 12 lat wspiera merytorycznie przedsiębiorców w realizacji ich marzeń o założeniu lub rozwoju firmy. Doradza przy pozyskiwaniu finansowania, rozwoju biznesu i w kwestiach prawnych. Prywatnie fanatyk sportu, podróży i historii XX wieku.