przeliczanie pieniędzy

Ile kosztuje biznesplan?

Jeśli zastanawiasz się jaka jest cena biznesplanu, to jesteś w dobrym miejscu. W tym krótkim artykule dowiesz się od czego zależy cennik usługi pisania (tworzenia) biznesplanów. Ponadto, będziesz wiedzieć kto może zrealizować Twój projekt, a kontakt z kim nie ma w Twoim przypadku sensu.

Czynniki mające wpływ na cenę biznesplanu

 • przeznaczenie biznesplanu;
 • poziom szczegółowości biznesplanu;
 • doświadczenie i marka wykonawcy.

Przeznaczenie biznesplanu

Zazwyczaj biznesplan jest tworzony pod kątem uzyskania finansowania. Np. poprzez dotację, kredyt czy od inwestora prywatnego.

Przykładowo, jeżeli dokument powstaje pod kątem dotacji z urzędu pracy (ok. 30 000zł) to oczywiste, że wykonawca nie wyceni go drożej niż na 2 – 3 tys. zł. Biorąc pod uwagę poziom dotacji, 10% jej wartości wydaje się maksymalną akceptowalną ceną.

Co innego, jeśli staramy się o dotację ze środków unijnych na poziomie miliona zł, wielomilionowy kredyt czy podobnej skali finansowanie od inwestorów prywatnych. Wówczas wyższa wycena jest jak najbardziej uzasadniona, bo od jakości dokumentu zależy znacznie więcej. W szczególności to jak ww. instytucje ocenią biznes. Tak, więc znaczenie ma zarówno skala planowanego przedsięwzięcia jak i przeznaczenie samego dokumentu.

Najlepiej, zapytaj w banku lub swojego potencjalnego inwestora lub podmiot odpowiedzialny za przyznawanie dofinansowania o konkretne wymogi dot. treści biznesplanu. Może się wówczas np. okazać, że Twój projekt powinien być przedstawiony w formie prezentacji inwestorskiej.

Poziom szczegółowości biznesplanu

Kolejny istotny czynnik przy wycenie to nakład pracy konieczny do poniesienia przy przygotowywaniu planu działalności gospodarczej. Jak łatwo przewidzieć, im bardziej skomplikowany plan finansowy, analizy rynku, konkurencji, etc., tym droższe jest jego stworzenie. Dodatkowy koszt pojawia się też gdy rozmawiamy o biznesie międzynarodowym lub wielobranżowym.

Ogólnie, biznesplan może mieć 1 stronę jak i kilkaset stron. Wszystko zależy tu od indywidualnych potrzeb klienta. W przypadku dotacji unijnych czy innego zewnętrznego dofinansowania, te wymogi formalne są często z góry narzucone. Warto je ustalić na samym początku aby specjalista był w stanie przedstawić rozsądną wycenę.

Doświadczenie i marka wykonawcy

Jeśli jesteś klientem, dla którego najważniejsza jest niska cena, znajdziesz biznesplany w cenie nawet kilkuset zł. Najłatwiej znaleźć wykonawców takich dokumentów na portalach ogłoszeniowych typu oferteo czy gumtree. Nie rekomendujemy jednak korzystania z takich usług, gdyż zazwyczaj za niską ceną idzie niska jakość.

Z drugiej strony, są na rynku firmy doradcze, które za napisanie biznesplanu pobierają nawet kilkaset tysięcy zł i to niezależnie od przeznaczenia dokumentu. Jest to związane z ich rozpoznawalną międzynarodową marką (nazwą). Czasami płaci się nie tyle za samą jakość zawartości co za pieczątkę lub odpowiedni podpis pod dokumentem.

Poza tymi skrajnymi przykładami mieści się uśredniony cennik dotyczący biznesplanów dla firm. Jest to cena od kilku tysięcy zł do kilkudziesięciu tysięcy zł. Znasz już sytuację rynkową i wiesz ile kosztuje biznes plan, teraz zdecyduj do kogo chcesz się udać ze swoim zleceniem.

napis "potrzebujesz profesjonalnego biznesplanu? Skontaktuj się z nami!"

Co nie ma wpływu na cenę biznesplanu?

Przedsiębiorca, co do zasady, nie powinien ponosić wyższych kosztów tylko ze względu na takie czynniki jak np.:

 • branża;
 • adres działalności gospodarczej;
 • liczba klientów;
 • sytuacja finansowa.

Biznesplan cena – o czym jeszcze pamiętać

Przygotowanie biznes planu przez zewnętrznego eksperta czy firmę wiąże się z konkretnym kosztem. Warto zapytać o ten koszt już przy pierwszym kontakcie. Jednocześnie, istotne są m.in:

 • warunki płatności (z góry, w ratach);
 • czas realizacji;
 • inne istotne warunki zawarte w umowie (np. zachowanie poufności dot. pomysłu biznesowego).
opinia klienta well done business

Przygotowanie biznes planu samodzielnie

Najtańsza opcja to przygotowanie biznesplanu samodzielnie. Nie polecamy tego z prostego powodu. Jeśli wcześniej nie miałeś/aś do czynienia z analizami konkurencji, rynku, swot czy tworzeniem projekcji finansowych, najpewniej wykonasz te elementy błędnie. A w najlepszych przypadku, zajmie Ci to bardzo dużo czasu. To trochę tak jak z remontem mieszkania. Możesz oczywiście wykonać go samodzielnie, żeby było taniej, ale czy to na pewno rozsądny pomysł?

Dobry biznes plan wymaga Twojej współpracy z zespołem tworzącym dokument. Dzięki temu, osoby opracowujące dokument lepiej zrozumieją Twój koncept biznesowy co zwiększy szanse na to, że biznes faktycznie wygeneruje zysk, a nie pozostanie on tylko na papierze.

Biznesplan cennik – podsumowanie

Jeśli planujesz założenie firmy w najbliższej przyszłości biznesplan zdecydowanie Ci się przyda. Orientacyjne ceny jak i czynniki mające wpływ na finalną wycenę zostały wskazane powyżej.

Pamiętaj, że cena nie powinna być głównym kryterium przy wyborze wykonawcy (doradcy). Postaraj się zweryfikować opinie oraz doświadczenie wykonawcy. Uchroni Cię to przed rozczarowaniem niską jakością dokumentu – za który koniec końców i tak płacisz.

Niezależnie od tego czy interesują Cię głównie dotacje (dostępność projektów unijnych sprawdź tutaj), kredyt z banku czy też masz inne plany, warto skonsultować rozwój swojego biznesu ze specjalistami. Z pewnością zwiększy to szansę powodzenia i szybszego przyciągnięcia potencjalnych klientów.

obraz z napisem "startujesz z biznesem? chętnie pomożemy!"

Skontaktuj się z nami aby w ciągu 24h uzyskać wycenę Twojego biznes planu. A jeśli masz już opracowany biznes plan, ale nie wiesz czy jego jakość jest odpowiednia, możesz nam go przesłać do oceny. Dysponując doświadczeniem z opracowania ponad 200 biznes planów, wniosków dotacyjnych czy prezentacji inwestorskich, jesteśmy w stanie szybko dostrzec ew. mankamenty i braki.

FAQ (pytania i odpowiedzi) – cena biznesplanu

 1. Ile kosztuje biznesplan? Cena biznesplanu może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak stopień skomplikowania projektu, doświadczenie osoby tworzącej biznesplan, czy dodatkowe usługi, takie jak doradztwo czy wsparcie w uzyskaniu finansowania. Może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
 2. Czy istnieją jakieś darmowe narzędzia do stworzenia biznesplanu? Tak, istnieją darmowe narzędzia internetowe, które pomagają w stworzeniu biznesplanu. Należy jednak pamiętać, że takie narzędzia nie zawsze dostarczają pełnej i dokładnej informacji, dlatego warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia, aby stworzyć biznesplan na najwyższym poziomie.
 3. Czy biznesplan jest konieczny, aby uzyskać finansowanie dla mojego projektu? Biznesplan jest bardzo pomocnym narzędziem w uzyskaniu finansowania, jednak nie jest to jedyne wymaganie. Instytucje finansujące zawsze wymagają odpowiednich zabezpieczeń oraz określonej zdolności kredytowej. Biznesplan jest jednak ważnym elementem, który pomaga w przedstawieniu biznesu w sposób profesjonalny i przekonujący.
 4. Czy cena biznesplanu zwraca się w przyszłości? Tak, biznesplan jest inwestycją, która zwraca się w przyszłości. Poprawnie stworzony biznesplan pomaga w uzyskaniu finansowania, a także w prowadzeniu biznesu w sposób efektywny i zgodny z planem. Biznesplan jest więc cennym narzędziem, które pozwala uniknąć błędów i podejmować lepsze decyzje biznesowe

Filip Samczuk

Od 12 lat wspiera merytorycznie przedsiębiorców w realizacji ich marzeń o założeniu lub rozwoju firmy. Doradza przy pozyskiwaniu finansowania, rozwoju biznesu i w kwestiach prawnych. Prywatnie fanatyk sportu, podróży i historii XX wieku.