grafika - sektor MŚP

Fundusze unijne dla małych firm

Wprowadzenie

Małe firmy stanowią niezwykle istotną część rynku, dlatego też Unia Europejska wspiera je poprzez udzielanie różnego rodzaju dotacji i dopłat. Dzięki temu małe firmy mogą rozwijać swoją działalność, inwestować w nowe technologie czy zatrudniać nowych pracowników. Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się jakie fundusze unijne dla małych firm zostały przewidziane w nadchodzącej perspektywie finansowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym są dotacje europejskie dla małych firm,
 • czym jest mikro, małe i średnie przedsiębiorstwo,
 • jakie dopłaty unijne dla małych firm są dostępne lub planowane.
worek z pieniędzmi

Wsparcie unijne dla małych firm – definicja

Dotacje unijne dla firm to forma wsparcia finansowego, która jest udzielana przez Unię Europejską przedsiębiorcom w celu wspierania ich rozwoju oraz wdrażania innowacyjnych projektów. Dopłaty te mogą być przeznaczone na różne cele. Takie jak m.in.: rozwój nowych technologii, zakup nowoczesnego sprzętu, tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój eksportu czy też wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska.

Fundusze europejskie dla małych i średnich przedsiębiorstw są udzielane w ramach różnych programów unijnych. Ich przyznawanie jest regulowane określonymi zasadami i warunkami.

Programy wsparcia, które będą dostępne w najbliższych latach są związane z nowym budżetem UE.

Sektor MŚP – czy Twoja firma się do niego zalicza?

Mikroprzedsiębiorstwo to przedsiębiorstwo, którego liczba zatrudnionych nie przekracza 9 osób oraz osiąga roczny obrót netto nieprzekraczający 2 milionów euro lub posiada sumę aktywów bilansu nieprzekraczającą 2 milionów euro.

Małe przedsiębiorstwo to przedsiębiorstwo, którego liczba zatrudnionych nie przekracza 49 osób oraz osiąga roczny obrót netto nieprzekraczający 10 milionów euro lub posiada sumę aktywów bilansu nieprzekraczającą 10 milionów euro.

Średnie przedsiębiorstwo to przedsiębiorstwo, którego liczba zatrudnionych nie przekracza 249 osób oraz osiąga roczny obrót netto nieprzekraczający 50 milionów euro lub posiada sumę aktywów bilansu nieprzekraczającą 43 milionów euro.

Dlaczego te kryteria są istotne? Dopłaty unijne dla małych firm, jak sama nazwa wskazuje, dotyczą dotacji europejskich dla małych firm (także mikro i średnich), a nie dużych przedsiębiorstw.

grafika - sektor MŚP

Polski biznes, który może liczyć na wsparcie z funduszy europejskich

Mimo, że wdrażanie nowego budżetu UE w Polsce odbywa się z opóźnieniem, już dziś dostępne są pewne programy wsparcia. Ich szczegółowe zestawienia można uzyskać zapisując się do informatora na https://dostepnedotacje.pl;

A na jakie projekty będzie można uzyskać wsparcie unijne dla małych firm w najbliższych latach? Są to m.in:

 • badania i rozwój (wdrażanie innowacji, projekty badawcze),
 • ekspansja zagraniczna,
 • termomodernizacja i inne projekty związane z ochroną środowiska,
 • rozwój startupów.

To jedynie wyliczenie przykładowe, gdyż potencjalnych dopłat dla małych firm będzie bardzo dużo. Fundusze unijne nie będą jedynym dostępnym rozwiązaniem, gdyż dostępne są i będą takze alterantywne źródła finansowania. Np. Fundusze Norweskie, granty Grupy Wyszechradzkiej, wsparcie PFR, programy wsparcia organizowane na poziomie centrali (Brukseli) czy kredyty preferencyjne BGK (z możliwością umorzenia rat – przykładowo „kredyt technologiczny”). Na szczególnie szeroką ofertę mogą liczyć małe firmy, dla których siedzibą jest Polska wschodnia. Unia Europejska chce bowiem wspierać przede wszystkim te mniej rozwinięte gospodarczo regiony

Fundusze Europejskie – od kiedy?

Pierwsze programy wsparcia z nowej perpsepktywy finansowej wystartują w 2023 roku. Oznacza to, że już za moment pojawią się dotacje europejskie dla małych firm. Warto trzymać rękę na pulsie aby nie przegapić okazji do szybszego rozwoju przedsiębiorstwa. Dofinansowanie często pozwala na uzyskanie istotnej przewagi konkurencyjnej na rynku.

baner zachęcający do zapisu na informator dotacyjny

Dofinansowanie z UE dla nowych firm?

Część dotacji jest dedykowanych dla już istniejących firm, które spełniają też dodatkowe kryteria takie jak np. odpowiedni poziom obrotów (przychodów).

Jednak w nowej perspektywie finansowej, pojawią się również programy dla nowych firm. Zarówno startupów jak i tradycyjnych przedsiębiorstw.

Kryterium dotyczące istnienia danej firmy może być istotne przy konkretnej dotacji unijnej. Jednak, nawet jeśli nie da się skorzystać z określonego programu, z pewnością warto śledzić inne nabory. Wsparcie będzie adresowane zarówno do firm istniejących jak i tych nowopowstających.

Programy unijne dla małych firm – jak się przygotować?

Poniższa lista pomoże Ci zwiekszyć szanse na uzyskanie dopłaty dla prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej lub spółki.

 1. Zastanów się jakie inwestycje chcesz sfinansować.
 2. Pomyśl czy dysponujesz wkładem własnym lub jesteś w stanie go zdobyć i zapoznaj się z dostępnymi dotacjami (możesz to zrobić, kontaktując się z nami).
 3. Oceń swoje szanse na uzyskanie dotacji i skorzystać z wsparcia profesjonalnego, doświadczonego doradcy.

Warto pamiętać, że uzyskanie dotacji dla firm nie jest proste i wymaga spełnienia określonych warunków i kryteriów. Dlatego przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z dotacji warto dokładnie zapoznać się z ofertą dostępnych programów i funduszy oraz zasięgnąć porady specjalisty.

banknoty w walucie euro

Wsparcie z Unii Europejskiej dla małych firm – podsumowanie

Wiesz już jaka firma posiada status przedsiębiorstwa MŚP, a ponadto jakie dopłaty dla małych firm będą dostępne w najbliższych latach. Masz też wiedzę, gdzie szukać informacji o naborach.

Pamiętaj, że budżet 2021-2027 to ostatnie tak duże środki finansowe przeznaczone dla firm z Polski. To ostatnia szansa aby skorzystać z funduszy europejskich i rozwinąć swój biznes szybciej.

Skorzystanie z dotacji dla firm może być bardzo korzystne, ponieważ może ono zapewnić dodatkowe środki finansowe na realizację projektów i inwestycji oraz zwiększyć szanse na ich powodzenie. Dotacje dla firm mogą być szczególnie przydatne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą mieć trudności z pozyskaniem finansowania z innych źródeł.

Skorzystanie z dotacji dla firm może także przynieść dodatkowe korzyści, takie jak:

 1. Promocja przedsiębiorstwa: uzyskanie dotacji może być dobrym sposobem na zwiększenie rozpoznawalności firmy i zdobycie nowych klientów.
 2. Możliwość rozwoju: dotacje dla firm mogą być przeznaczone na inwestycje, które pozwolą na rozwój przedsiębiorstwa i zwiększenie jego konkurencyjności.
 3. Wsparcie na początku działalności: dotacje dla firm mogą być szczególnie przydatne dla młodych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność i potrzebują dodatkowych środków finansowych.

Pytania i odpowiedzi (sekcja Q&A)

 1. Czym są dotacje unijne? Dotacje unijne to forma pomocy finansowej, która jest udzielana przez Unię Europejską (UE) krajom członkowskim. A w szczególności organizacjom i przedsiębiorstwom znajdującym się na ich terenie. Celem tej formy wsparcia jest zachęcenie do rozwoju przedsiębiorczości, a także promocja innowacyjności, wiedzy i transferu technologii.
 2. Kto może ubiegać się o dotacje unijne? Dotacje unijne są przeznaczone głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które spełniają określone warunki i kryteria. W niektórych przypadkach dotacje unijne są także udzielane organizacjom pozarządowym, instytucjom naukowym i innym podmiotom.
 3. Gdzie można uzyskać informacje o dostępnych dotacjach unijnych dla małych firm? Informacje o dostępnych dotacjach unijnych dla małych firm można znaleźć na wielu stronach internetowych. Np na stronie Funduszy Europejskich czy lokalnych instytucji odpowiedzialnych za udzielanie dotacji unijnych. Można także skorzystać z pomocy specjalistów z dziedziny pozyskiwania funduszy unijnych w tym ze wsparcia doradców Well Done Business.
 4. Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby ubiegać się o dotacje unijne dla małych firm? W celu ubiegania się o dotacje unijne dla małych firm, zazwyczaj należy złożyć wiele dokumentów. Zazwyczaj są to: wniosek o dotację, biznesplan, budżet projektu oraz inne dokumenty wymagane przez konkretny program lub fundusz.

Mogą Cię zainteresować również następujące artykuły

Filip Samczuk

Od 12 lat wspiera merytorycznie przedsiębiorców w realizacji ich marzeń o założeniu lub rozwoju firmy. Doradza przy pozyskiwaniu finansowania, rozwoju biznesu i w kwestiach prawnych. Prywatnie fanatyk sportu, podróży i historii XX wieku.