Fundusze UE na rozpoczęcie działalności

Fundusze UE na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Wprowadzenie

Szukasz środków unijnych na start firmy? Jeśli tak, przeczytaj poniższy artykuł. Kiedy na jego podstawie uznasz, że fundusze UE na rozpoczęcie działalności gospodarczej to dobre rozwiązanie dla Ciebie, odezwij się do nas aby uzyskać pomoc w sporządzeniu wniosku. Pamiętaj jednocześnie, że fundusze europejskie to nie jedyne dostępne wsparcie gdy planujesz rozpoczęcie własnego biznesu. W tym artykule wskażę Ci także inne warianty wsparcia własnej działalności gospodarczej.

fundusze ue na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Jak dostać dotacje unijne na rozpoczęcie działalności – proces krok po kroku

Proces pozyskiwania dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej zaczyna się od znalezienia dotacji. Inaczej mówiąc, chodzi o znalezienie programu, który pasuje do Twojego biznesu. Twój biznes musi spełniać kryteria wskazane w regulaminie. Projekty unijne są zróżnicowane i nie da się wskazać jednego uniwersalnego zestawu kryteriów.

Jak znaleźć odpowiedni program? Możesz to zrobić samemu, przeszukując Internet i dzwoniąc do różnych instytucji. Być może pokierują Cię w urzędzie gminy czy na infolinii PARP lub Funduszy Europejskich. Sprawdź również lokalne grupy działania. Możliwe, że w Twojej okolicy działają parki technologiczne.

Możesz też powierzyć to zadanie specjalistom. Osobiście polecam zapisanie się na nasz informator na stronie: DostepneDotacje.pl – wówczas nie przegapisz rozpoczynających się naborów.

baner zachęcający do zapisu na informator dotacyjny

Kolejny krok, po znalezieniu dotacji to wypełnienie wniosku. Może się okazać, że musisz sporządzić szczegółowy biznesplan. Jeśli tak będzie – chętnie pomożemy. Niektóre programy unijne wymagają szczegółowej wiedzy z zakresu finansów i biznesu aby ubiegać się o środki. Ponownie, wszystko zależy od programu. Przeczytaj kryteria zawarte w regulaminie.

Po właściwym wypełnieniu wniosku, Twoje szanse na uzyskanie dotacji unijnej są całkiem spore. Jeśli otrzymasz wystarczająco dużą ilość punktów, uzyskasz środki. Wówczas należy zawrzeć umowę o dofinansowanie i zrealizować projekt zgodnie z założeniami wpisanymi we wniosku (rozliczenie wniosku, rozliczenie projektu). To o tyle istotne, że najczęściej trzeba rozliczyć się z otrzymanych środków. Wykazać na co zostały wydane, itd.

pozyskanie dotacji krok po kroku

Fundusze UE na rozpoczęcie działalności gospodarczej – alternatywy

Fundusze z Unii Europejskiej na założenie firmy to tylko jedna z możliwości. Warto znać także inne rozwiązania.

W przypadku biznesów zlokalizowanych na wsi, warto zapoznać się z ofertą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wcześniej wspomniałem też o Lokalnej Grupie Działania. Poza tym, można starać się o wsparcie z urzędu pracy. Biznesy wspierają też fundusze podwyższonego ryzyka (fundusze VC, fundusze kapitału zalążkowego). Stale poszukują nowych firm i pomysłów do inwestycji. Zobacz co oferują inkubatory przedsiębiorczości oraz akceleratory. Na rynku są też dostępne kredyty preferencyjne, gdzie oprocentowanie pożyczki jest korzystniejsze niż w zwykłym banku.

Czy to już wszystkie możliwości? Absolutnie nie. Pełne zestawienia możliwości, znajdziesz np. w naszym comiesięcznym informatorze. Warto wiedzieć, że możliwość finansowania rozwoju biznesu nie ogranicza się do funduszy unijnych.

referencje łukasz kamiński

Dotacja UE na rozpoczęcie działalności 2023 – najlepsze branże

Otwierając własny biznes w pewnych branżach, masz większe szanse na otrzymanie dotacji.

Są to np. ekologia, innowacje (badanie i rozwój), automatyzacja produkcji w przemyśle, działalność w obszarze nowoczesnych technologii.

Z kolei, jeśli Twój biznes jest zlokalizowany w Polsce wschodniej, możesz liczyć na wyższą procentowo dotację niż przedsiębiorcy z pozostałego obszaru Polski.

Czy to oznacza, że na bezzwrotne dofinansowanie mogą liczyć tylko firmy z ww. branż czy województw? Absolutnie nie. Faktycznie, ich szanse są większe lub mogą starać się o środki na preferencyjnych zasadach, ale firmy z innych branż czy lokalizacji, także mają szansę na finansowanie.

grafika - sektor MŚP

Czy dotacje z UE wymagają biznesplanu?

W przypadku dotacji z UE, zazwyczaj oprócz wniosku lub w ramach wniosku trzeba sporządzić biznesplan. Warto wówczas wesprzeć się umiejętnościami i doświadczeniem specjalistów.

Elementy takie jak projekcje finansowe (bilans, rachunek zysków i strat, przepływy pieniężne) czy analizy rynku i konkurencji to duże wyzwanie dla osób, które wcześniej nie tworzyły takich treści. Szczegółową specyfikację znajdziesz we wzorze wniosku lub kryteriach w regulaminie.

Inna sprawa, że jeśli planujesz własny biznes na poważnie, biznesplan i tak Ci się przyda. Niezależnie od starania się o finansowanie zewnętrzne. Lepiej zainwestować w taki dokument na początku aby uniknąć przykrych niespodzianek i kosztów później.

potrzebujesz biznesplanu? chętnie pomożemy

Dofinansowanie na otwarcie firmy od Banku Gospodarstwa Krajowego

Bank gospodarstwa krajowego to instytucja, która oferuje różnego rodzaju programy wsparcia. Są to najczęściej kredyty preferencyjne. Wśród tych na start biznesu, warto wymienić chociażby „Wsparcie w Starcie” czy „Mikropożyczkę”.

Co ciekawe, czasem oferuje też dotację jak w przypadku „kredytu technologicznego”, gdzie część rat można było umorzyć.

Warto zorientować się w ofercie BGK lub lokalnych instytucji, które odpowiadają za wdrażanie programów BGK na szczeblu lokalnym.

Dotacje dla startupów 2023

Szczególna atencja związana z otrzymaniem dotacji, jest poświęcona startupom. Do tej pory mogłe one korzystać m.in. ze wsparcia w ramach platform startowych. Pomysł na biznes mógł uzyskać nawet milion zł finansowania. Promowane były startupy w szczególności funkcjonujące (zakładane) na wschodzie Polski. W nowej perspektywie (2021-2027) również znajdą się programy wsparcia dla startupów. Ich dokładna lista nie jest jeszcze znana. Będziemy o nich informować w ramach wspomnianego wyżej informatora.

proces pozyskiwania dotacji

Dofinansowanie z Urzędu Pracy

Założenie własnej działalności gospodarczej w Polsce, najczęściej stastystycznie jest wspierane przez urzędy pracy. Wynika to z tego, że takie finansowanie jest stosunkowo łatwo uzyskać. Nie ma też większych ograniczeń co do branży. Minusy? Niska wartość finansowania. W zeszłym roku było to średnio ok. 30 000 zł. Mimo wszystko, warto rozważyć podjęcie działalności gospodarczej z takim wsparciem.

UWAGA: Nie piszemy wniosków do urzędu pracy!

Czy warto skorzystać z dotacji unijnych? Plusy i minusy

Zalety (przykłady):

Realizacja projektów, których nie dałoby się zrealizować bez wsparcia zewnętrznego (w tym samo założenie działalności gospodarczej).

Walor promocyjny dla firmy, która otrzymała finansowanie.

Przewaga nad konkurencją (dodatkowe środki na rozwój).

Wady (przykłady):

Wymagania formalne: dotacje unijne często wiążą się z wieloma wymaganiami formalnymi, co może być trudne do spełnienia dla niektórych firm.

Konkurencja: dotacje unijne są często bardzo pożądane, co oznacza, że jest duża konkurencja przy ich uzyskaniu.

Ograniczenia: dotacje unijne często są ograniczone czasowo i regionalnie, co może uniemożliwić niektórym firmom skorzystanie z nich. Również możliwość swobodnego wydatkowania otrzymanych środków jest ograniczona.

Firma na wsi – fundusze UE na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Również firmy zakładane na wsi mogą liczyć na dofinansowanie. Najczęściej korzystają one ze wsparcia Lokalnych Grup Działania lub z wymienianej wcześniej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotacje Unijne mogą być też dystrybuowane przez inny podmiot, np. na szczeblu powiatu czy województwa.

dotacje dla firm ze wsi

Dotacja UE na rozpoczęcie działalności 2023 – podsumowanie

Po lekturze artykułu, znasz już podstawowe programy pomocowe. Pamiętaj, że lista potencjalnych możliwości jest dłuższa. Na start najlepiej zadzwoń do konkretnej lokalnej grupy działania, swojego powiatowego urzędu pracy albo nie tracąc czasu, zapisz się na nasz informator aby mieć pełen obraz możliwości.

Rozpoczęcie własnego biznesu (założenie firmy) ze wsparciem zewnętrznym, zwiększa Twoją konkurencyjność i szanse powodzenia. Dlatego, warto być na bieżąco w tych tematach. Otwarcie firmy może być znacznie ułatwione, dzięki wsparciu z zewnątrz.

Jeżeli zastanawiasz się czy Twój pomysł może liczyć na finansowanie, skontaktuj się z nami. Chętnie porozmawiamy o Twojej wizji i potrzebach.

Warto starać się o dotacje na założenie firmy, ponieważ:

  • Dotacje pozwalają na uzyskanie dodatkowych środków finansowych na rozpoczęcie działalności, co może być szczególnie ważne dla młodych firm i start-upów.
  • Dotacje mogą pomóc w rozwoju i ulepszeniu produktów lub usług, co pozwala firmie na zwiększenie swojej konkurencyjności.
  • Dotacje unijne często wspierają badania i rozwój, co pozwala firmie na opracowywanie nowych technologii i rozwiązań.
  • Dotacje pozwalają na promocję i rozwój marki, co pozwala firmie na zwiększenie swojego zasięgu i ugruntowanie swojej pozycji na rynku.
  • Dotacje unijne mogą pomóc w budowaniu sieci kontaktów biznesowych i współpracy z innymi firmami.

Podsumowując, dotacje unijne są cennym źródłem wsparcia dla młodych firm i start-upów, które poszukują dodatkowych środków finansowych i wsparcia w rozwijaniu swojej działalności. Jednak warto pamiętać, że ubieganie się o dotacje może być czasochłonne i wymagać spełnienia wielu wymagań formalnych.

Jak dostać dotacje unijne na rozpoczęcie działalności – pytania i odpowiedzi (FAQ)

Q: Czym są dotacje na start?

A: Dotacje na start to środki finansowe udostępniane przez różne instytucje, w celu wsparcia nowo powstających firm lub start-upów. Dotacje na start mogą być przeznaczone na różne cele, takie jak finansowanie rozwoju produktów, zatrudnianie pracowników czy promocję marki.

Q: Czy warto pozyskać dotacje na start?

A: Tak, warto pozyskać dotacje na start, ponieważ pozwalają one na uzyskanie dodatkowych środków finansowych, co może być szczególnie ważne dla młodych firm i start-upów. Dotacje na start także mogą pomóc w rozwijaniu produktów i usług, w budowaniu marki i w rozwoju sieci kontaktów biznesowych.

Q: Jakie są wady i zalety skorzystania z dotacji na start?

A: Zalety skorzystania z dotacji na start to między innymi: uzyskanie dodatkowych środków finansowych, wsparcie w rozwijaniu produktów i usług, promocja marki i budowanie sieci kontaktów biznesowych. Wadą może być natomiast trudność w uzyskaniu dotacji, wysoki poziom konkurencji i konieczność spełniania wielu wymagań formalnych.

Q: Jakie są warunki, jakie trzeba spełnić, aby uzyskać dotację na start?

A: Warunki, jakie trzeba spełnić, aby uzyskać dotację na start, mogą się różnić w zależności od instytucji udzielającej dotacji. Mogą to być między innymi wymagania dotyczące wieku firmy, rodzaju działalności, wielkości zatrudnienia. Zalecane jest dokładne zapoznanie się z regulaminem danej dotacji i spełnienie wszystkich wymagań.

Mogą Cię zainteresować również następujące artykuły:

Filip Samczuk

Od 12 lat wspiera merytorycznie przedsiębiorców w realizacji ich marzeń o założeniu lub rozwoju firmy. Doradza przy pozyskiwaniu finansowania, rozwoju biznesu i w kwestiach prawnych. Prywatnie fanatyk sportu, podróży i historii XX wieku.