• Blog
 • /
 • Porady
 • /
 • Dotacje dla firm w 2022 i kolejnych latach
Biznesplan firma budowlana

Dotacje dla firm w 2022 i kolejnych latach

Chcesz rozwinąć swój biznes z pomocą zewnętrznego finansowania? Otwarcie firmy wiąże się dla Ciebie z wysokimi kosztami? A może planujesz kolejne, nowe inwestycje? Jeśli tak, jesteś we właściwym miejscu. Niezależnie od tego czy masz już własną firmę i prowadzisz działalność gospodarczą czy też dopiero myślisz o jej otwarciu, dotacje i innego rodzaju finansowania, mogą znacznie przyspieszyć rozwój. Zapoznaj się z moim artykułem aby dowiedzieć się jakie dotacje są dostępne na dziś, ale też czego spodziewać się w najbliższych latach. Być może zainteresują Cię również alternatywne sposoby finansowania biznesu. Udanej lektury!

Obrazek przedstawiający monety i banknoty w walucie euro

Z tego artykułu dowiesz się:

 • gdzie szukać informacji o dotacjach,
 • o przykładowych programach wsparcia dostępnych dla firm w sierpniu 2022r,
 • jakie biznesy i branże mają największe szanse na uzyskanie wsparcia finansowego z dotacji w najbliższym czasie,
 • jakie elementy mają wpływ na dostępność dotacji w Polsce,
 • co jeśli nie dotacje.

Dotacje 2022 – gdzie szukać informacji?

Informacji o dotacjach możesz poszukiwać w wielu rozproszonych źródłach. Są to m.in. strony internetowe takie jak: funduszeeuropejskie.gov.pl ; parp.gov.pl czy gov.pl/web/ncbr ; To tylko przykładowe źródła informacji, gdyż informacje o dotacjach pojawiają się w bardzo różnych miejscach i niestety, równie często jak się pojawiają – znikają. Problemem wielu przedsiębiorców, zajętych prowadzeniem biznesu, jest brak wiedzy na temat prowadzonych i planowanych naborów. Samo sprawdzanie aktualności w portalu funduszy europejskich prawdopodobnie nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Dotacje to także nie tylko programy realizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Czy wiesz o konkursach realizowanych przez firmy prywatne, dotacjach przyznawanych przez podmioty takie jak np. Grupa Wyszechradzka czy też o programach wsparcia dla przedsiębiorców realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy też Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Do tego dochodzi bardzo wiele innych źródeł ogólnokrajowych lub lokalnych (Lokalne Grupy Działania, programy gminne, powiatowe i wojewódzkie). Nie sposób sprawdzać codziennie dziesiątek źródeł, szczególnie gdy nie ma się wiedzy jak i gdzie szukać.

Potencjalnych źródeł wsparcia finansowego dla firm jest wiele i to nieprawda, że na dziś „nie ma żadnych dotacji”. Problem w tym, że mało kto ma wiedzę, ale przede wszystkim czas aby na bieżąco szukać informacji nt. dotacji. Jednocześnie, programy te zmieniają się tak często, że sprawdzenie źródeł samodzielnie raz na kilka miesięcy nie gwarantuje „wyłapania” pasującego programu.

Nie wszyscy zdążą

Nabór do danego programu trwa zazwyczaj tylko kilka tygodni. Jednocześnie sam wniosek o dofinansowanie, jeśli ma być opracowany w sposób profesjonalny zazwyczaj wymaga minimum tygodnia – dwóch pracy specjalisty lub całego zespołu ekspertów. W związku z tym, jeśli nie dowiesz się o danym naborze z odpowiednim wyprzedzeniem, szansa na to że złożysz właściwie wypełniony wniosek o dofinansowanie w terminie jest niewielka. Jest to szczególnie ważne w przypadku dotacji, które stosunkowo łatwo otrzymać przez co konkurencja jest bardzo duża. Instytucja przyznająca finansowanie często zastrzega sobie, że jeśli zgłoszeń będzie nadzwyczaj dużo to zamknie nabór wcześniej tj. przed ustalonym, ogłoszonym początkowo terminem. W związku z tym, informacje dotyczące danego programu należy śledzić nie tylko przed ogłoszeniem i przed otwarciem naboru, ale również w jego trakcie. A wniosek o dofinansowanie najlepiej mieć sporządzony i gotowy do złożenia już na samym początku naboru. Uniknie się wówczas przykrych niespodzianek.

Właśnie z tego powodu, stworzyliśmy informator dotacyjny, w ramach którego monitorujemy wszystkie programy wsparcia dla firm, dostępne w danym momencie w Polsce i informujemy zapisanych przedsiębiorców o tych programach. Wystarczy, że się zapiszesz i nie przegapisz już nowych programów wsparcia dla firm. To na dziś, jedyne takie rozwiązanie w Polsce, z którego korzysta już blisko 100 przedsiębiorców, niezależnie od przedmiotu działalności, etapu rozwoju czy lokalizacji biznesu.

Grafika z napisem "Chcesz być na bieżąco z dotacjami dla firm? Zapisz się na nasz informator!"

Przykładowe aktualne dotacje dla firm (sierpień 2022)

Na początku, obalmy ponownie pewien mit. To nieprawda, że „aktualnie w Polsce nie ma żadnych dotacji”. Każdy kto tak mówi, nie zadał sobie trudu szczegółowej weryfikacji tematu. Prawdą jest, że na dziś programów jest stosunkowo mało, o powodach czego piszę w dalszej części artykułu. Jednak w kolejnych miesiącach dotacji będzie więcej, a i dzisiaj są pewne możliwości. Poniżej przykładowe wyliczenie. To nie jest pełna lista, a jedynie próbka (pełne listy otrzymują adresaci naszego informatora ze strony https://dostepnedotacje.pl).

 • Platformy Startowe Polska Wschodnia;
 • Erasmus dla młodych przedsiębiorców;
 • Dotacje NCBiR (10 programów);
 • Bony sukcesu (woj. małopolskie);
 • React-EU dla przedsiębiorstw (woj. łódzkie);
 • Women TechEU;
 • Certyfikat dla małych księgarni;
 • Dotacja Urzędu UE ds. własności intelektualnej;
 • Dotacje z ARMiR (7 programów);
 • Dotacje z NFOŚiGW (5 programów dla przedsiębiorców).

Ponadto, cały czas dostępne są także środki na tzw. usługi doradcze (zobacz „Bazę usług rozwojowych”) czy różnego rodzaju kursy zawodowe. Są to zazwyczaj nie tyle dotacje co pełny lub częściowy zwrot kosztów, które pracodawca ponosi na rzecz szkoleń pracowników.

Grafika z napisem "Potrzebujesz wsparcia w napisaniu wniosku? Skontaktuj się z nami!"

Jakie firmy mają największe szanse na dotacje?

Programy dotacyjne z perspektywy 2014-2020 są już na ukończeniu lub zostały zamknięte. Nowe programy wsparcia będą rozdzielane z puli budżetu 2021-2027. Jak wynika z wstępnych zapowiedzi i dostępnych informacji, szczególna uwaga zostanie poświęcona następującym obszarom:

 •        ochrona środowiska;
 •       gospodarka niskoemisyjna;
 •        ochrona zdrowia;
 •        projekty badawczo-rozwojowe (wdrażanie innowacji);
 •        innowacje w przedsiębiorstwach;
 •        wsparcie pracodawców i pracowników na rynku pracy;
 •        dostępność dla osób niepełnosprawnych;
 •        cyberbezpieczeństwo;
 •        kompetencje cyfrowe w społeczeństwie;
 •        rozwój Polski Wschodniej (w tym przedsiębiorczości: mikro, małych, średnich przedsiębiorstw);
 •        innowacje i dywersyfikacja w sektorze rybołówstwa.

Twojej branży nie ma na powyższej liście? Nic straconego. To tylko przykładowe ogólne wyliczenie. Blisko połowa środków trafi do samorządów, które mają lub będą miały opracowane własne programy. Zawsze możesz starać się o dotację z urzędu pracy czy na wsparcie działalności pozarolniczej oferowane przez ARiMR. Do tego dojdą programy realizowane np. poprzez Lokalne Grupy Działania czy podmioty niepowiązane bezpośrednio z funduszami europejskimi. Jest, więc szansa, że uzyskanie dotacji będzie możliwe.

Nawet, jeśli na pierwszy rzut oka Twój biznes nie pasuje do ww. listy, warto śledzić dotacje, gdyż może się okazać, że w praktyce po raz kolejny realizowane są programy takie jak np. „Internacjonalizacja MŚP” – środki na ekspansję zagraniczną, Przemysł 4.0 – wsparcie na rozwój firm produkcyjnych (np. środki na przebudowę linii produkcyjnej), „Go to brand” – finansowanie udziału w targach zagranicznych czy inne programy dotujące założenie nowej firmy lub też rozwój już istniejącej.

Do tej pory często zdarzały się programy, które nie wykluczały żadnej konkretnej branży, więc szansę mieli praktycznie wszyscy przedsiębiorcy spełniający określone inne kryteria. Szczegóły programów będą publikowane w momencie gdy zostanie uruchomiona nowa perspektywa finansowa.

Fundusze europejskie czyli co ma wpływ na dostępność dotacji w Polsce?

Na dziś, ograniczona dostępność dotacji jest bezpośrednio związana z konfliktem dotyczącym praworządności na linii polski rząd – komisja europejska. Z powodu niespełnienia oczekiwań Brukseli, środki zostały zablokowane (wstrzymane).

Grafika przedstawiająca przeciąganie liny jako metafora konfliktu między komisją europejską a polskim rządem

W praktyce przekłada się to na wstrzymanie nowych programów dotacyjnych. W związku z tym, dotacji wg stanu na sierpień 2022 jest znacznie mniej niż powinno być wg założeń. Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja ta ulegnie zmianie w najbliższych miesiącach i środki zostaną uruchomione. Wg nieoficjalnych informacji, może mieć to miejsce pod koniec 2022 roku. Niestety, na dziś nie ma w tym temacie żadnej gwarancji ani pewności. Polskie firmy są więc aktualnie w gorszej sytuacji niż podmioty zagraniczne z naszego regionu. Dotyczy to w dużej mierze małych i średnich przedsiębiorców. Do czasu zwolnienia środków i uruchomienia nowej perspektywy, można śledzić dotacje oraz inne programy wsparcia funkcjonujące bez oparcia w funduszach europejskich. Przykłady takich programów wskazano powyżej.

Alternatywy dla dotacji – co na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Dotacje to nie jedyna możliwość uzyskania wsparcia finansowego dla firmy. Ich minusem jest np. to, że środki unijne możesz przeznaczyć wyłącznie na określone z góry cele – zazwyczaj nie masz tu swobody wydatkowania. Najpopularniejsza alternatywa dla dotacji to kredyt bankowy. Oczywiście, nie jest on tak atrakcyjny jak dotacja, gdyż trzeba go zwrócić. Jednak po pierwsze, dostępne są tzw. kredyty preferencyjne, które charakteryzuje niskie, bliskie zeru oprocentowanie. Co przy wszechobecnej inflacji wydaje się korzystnym rozwiązaniem. A po drugie, uzyskanie kredytu preferencyjnego zazwyczaj jest prostsze od uzyskania dotacji. Gdy do tego dołączyć konieczność rozliczenia dotacji, sprawie że kredyt wcale nie jest tak złym wyborem. Warto sprawdzić instytucje działające regionalnie, które są uprawnione do przyznawania takich preferencyjnych kredytów. Przykłady takich podmiotów i finansowań znajdziesz również w naszym informatorze.

Natomiast osoby bezrobotne mogą szukać wsparcia w urzędzie pracy. Dotacja z Powiatowego Urzędu Pracy, mimo że jej wysokość mieści się w granicach ok. 30 tys. zł (jest ona zmienna), od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Zwłaszcza wśród przedsiębiorców, którzy nie mają szans na finansowanie z innych źródeł.

Inwestorzy prywatni

Oprócz kredytów i dotacji, istnieje także możliwość uzyskania wsparcia finansowego od inwestorów prywatnych. Są to przede wszystkim tzw. anioły biznesu jak i fundusze inwestycyjne (fundusze VC). Inwestorzy ci zazwyczaj ryzykują swoje pieniądze, co oznacza że w przypadku niepowodzenia biznesu nie trzeba tych środków zwracać. Jednak w związku z tym, uzyskanie takiego finansowania jest trudne, a dla większości firm niemożliwe.

Preferowane są biznesy, które już funkcjonują i mają pierwsze przychody (udowodniony rynkowo popyt). Najlepiej, jeśli dodatkowo charakteryzuje je innowacyjny model biznesowy (rozwój nowoczesnej gospodarki), niełatwy do skopiowania przez konkurencję. Zawodowi inwestorzy, będą też oczekiwali profesjonalnego przygotowania do rozmowy. Chodzi m.in. o biznesplan czy co bardziej powszechne – prezentację inwestorską wraz z profesjonalnym modelem finansowym w excelu. To co łączy dotacje, kredyty jak i finansowanie od inwestorów to konieczność opracowania stosownego wniosku lub biznesplanu lub prezentacji inwestorskiej. Zazwyczaj jest to główna podstawa do uzyskania finansowania w danym projekcie.

Jeżeli czujesz, że Twój biznes może zainteresować potencjalnych inwestorów, odezwij się do nas. Posiadamy sieć znajomych aniołów biznesu i instytucjonalnych inwestorów, którym (o ile Twój biznes wyda nam się atrakcyjny) chętnie Cię przedstawimy.

Grafika z napisem "Potrzebujesz prezentacji inwestorskiej? Skontaktuj się z nami!"

Podsumowanie – co prowadząc działalność gospodarczą masz do dyspozycji już dziś?

W 2022 roku są dostępne dotacje dla firm. To fakt. Jest ich mniej niż zakładano, natomiast pewne możliwości cały czas istnieją. Są one uzupełniane kredytami oraz środkami od inwestorów prywatnych.

Ze swojej strony zawsze rekomendujemy klientom prowadzenie biznesu w oparciu o własne środki tak długo jak to możliwe. Pozyskanie finansowania zewnętrznego, niezależnie od jego źródła, zawsze wiąże się z pewnymi komplikacjami. Dlatego w pierwszej kolejności spróbuj wykorzystać tzw. bootstrapping (a więc finansowanie własne). Dopiero w drugiej kolejności finansowanie zewnętrzne, które powinno w idealnym założeniu przyspieszyć rozwój firmy. Dotacje to nie tylko korzyści, ale również obowiązki. W skrajnych przypadkach, kiedy nie spełnisz założeń projektów, do których spełnienia się zobowiązałeś/aś istnieje możliwość, że będziesz musiał/a zwrócić otrzymane środki wraz z odsetkami lub nie otrzymasz całości lub części tych środków, mimo zaangażowania wkładu własnego.

Aby być na bieżąco z programami wsparcia dla firm, najlepiej zapisać się na prowadzony przez nas informator. Skoro interesuje Cię ten temat to warto być na bieżąco, szczególnie w momencie gdy pojawi się nowa perspektywa budżetowa (środki z UE) i zainteresowanie dotacjami znacząco wzrośnie. Wówczas zyskasz szansę rozwoju swojego biznesu na preferencyjnych warunkach w porównaniu z konkurentami, którzy nie skorzystają z tej możliwości.

Przygotuj się na nadchodzące programy wsparcia

Warto już dziś pomyśleć o rozwiązaniach z zakresu innowacyjności (np. badania i rozwój, informatyzacja, wykorzystanie energooszczędnych technologii) czy też szeroko rozumianej ochrony środowiska, które mogłyby zostać wdrożone w firmie najbliższych miesiącach lub latach. Promowane będą przedsięwzięcia biznesowe realizowane w Polsce wschodniej. Z pewnością nie zaszkodzi także zawczasu opracowany profesjonalny biznesplan. Pamiętaj, że sporządzić szczegółowy biznesplan może dla Ciebie nasza firma. Zwiększy to szanse na uzyskanie finansowania. Ponadto, przeniesienie firmy lub chociaż założenie oddziału w Polsce Wschodniej również może zwiększyć przyszłe szanse.

Oczywiście na dziś są to jedynie przypuszczenia, gdyż szczegóły nowych programów (dotyczy głównie funduszy unijnych) nie są jeszcze publicznie znane. Temat ten należy monitorować na bieżąco. Nie zapomnij także zorientować się w alternatywnych rozwiązaniach. Są to np. kredyty (te preferencyjne = symboliczne oprocentowanie pożyczki) czy fundusze podwyższonego ryzyka (venture capital), które inwestują w firmy. Fundusze unijne to tylko jedna z wielu możliwości. A w razie pytań i wątpliwości, zawsze możesz opisać swój przypadek w wiadomości e-mail. Postaramy się dopasować możliwość dostosowaną w największym stopniu do Twoich indywidualnych potrzeb.

Mogą Cię zainteresować Cię również następujące artykuły:

Filip Samczuk

Od 12 lat wspiera merytorycznie przedsiębiorców w realizacji ich marzeń o założeniu lub rozwoju firmy. Doradza przy pozyskiwaniu finansowania, rozwoju biznesu i w kwestiach prawnych. Prywatnie fanatyk sportu, podróży i historii XX wieku.