dotacje dla firm, o których nikt nie wie

Dotacje dla firm, o których nikt nie wie

Wprowadzenie

Sąsiad wybudował hotel z dotacji unijnej? Koleżanka pozyskała środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy? A może wiesz z radia o tym, że aktualnie dostępne fundusze europejskie dla polskich firm są na rekordowym poziomie?

Niezależnie od tego w jaki sposób stykasz się z informacjami nt. dostępnych programów, aby z nich skorzystać potrzebna jest bardziej szczegółowa wiedza. Punkt wyjścia to znalezienie programu dopasowanego do Twoich potrzeb i możliwości.

Ze statystyk wynika, że 9 na 10 przedsiębiorców chciałoby pozyskać dotację na rozwój. Jednocześnie, zdecydowana większość nic w tym kierunku nie robi. A później dziwi się (czy nawet denerwuje…), że znajomy znowu dostał jakieś „darmowe” finansowanie zewnętrzne. Większość przedsiębiorców działa na tym polu po omacku, wpisując raz na jakiś czas w wyszukiwarkę „dotacje unijne dla firm” czy inne ogólnikowe frazy. Mówiąc delikatnie, nie jest to właściwe (skuteczne) podejście do tematu.

Kiedy prowadzisz firmę, jednym z Twoich obowiązków powinno być śledzenie dostępnych możliwości finansowania rozwoju firmy. Nie musisz robić tego samodzielnie, w tym artykule przedstawię Ci kilka programów dotacyjnych, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś/aś, a dodatkowo podpowiem jak być na bieżąco z tym tematem i dlaczego monitorowanie dotacji w sposób stały jest kluczowe. Mam nadzieję, że wiedza zawarta w tym artykule okaże się dla Ciebie praktyczna i przydatna.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • o najbardziej znanych programach wsparcia z funduszy europejskich;
 • o programach regionalnych i tym co ma wpływ na wysokość dotacji;
 • o mało znanych w Polsce dotacjach, które są aktualnie dostępne dla firm;
 • o tym od czego zacząć proces pozyskiwania finansowania i kiedy ma to sens.

Ścieżka SMART, Kredyt technologiczny, Kredyt ekologiczny – najpopularniejsze dotacje unijne

Wymienione w nagłówku programy to aktualnie najpopularniejsze dotacje unijne dla przedsiębiorców. Kredyt technologiczny oraz kredyt ekologiczny wbrew swoim nazwom to tak naprawdę dotacje. Mechanizm działa w taki sposób, że zaciągasz kredyt w banku komercyjnym, ale jest on częściowo spłacany (umarzany) przy wsparciu finansowym Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Ścieżka SMART

Z kolei Ścieżka SMART to zdecydowanie najpopularniejszy aktualnie program, który będzie kontynuowany także w kolejnych latach. Jest on dedykowany przede wszystkim firmom, które tworzą i wdrażają innowacje. Tu warto się zatrzymać aby krótko określić czym są owe „innowacje”. Otóż, nie wystarczy już wykonanie nowej strony internetowej czy zakup oprogramowania do firmy (jak 10 lat temu…). Teraz aby Twoje rozwiązanie technologiczne zostało uznane za innowacyjne musi odróżniać się od wszelkich innych rozwiązań dostępnych w tym obszarze (dziedzinie) w Polsce, a dodatkowo powinno być oparte o wykonane przez Ciebie lub na Twoje zamówienie badania naukowe (B+R). Najlepiej gdy dysponujesz niezależną opinią o innowacyjności wystawioną przez uznaną jednostkę badawczą. W związku z tym, Ścieżka SMART to dotacja głównie dla innowacyjnych firm czy też posiadających potencjał na wdrożenie innowacji.

Dotacja z urzędu pracy – popularne rozwiązanie, kiedy zakładasz działalność gospodarczą na małą skalę

Wsparcie dla przedsiębiorców jest też cyklicznie przyznawane przez odpowiednio miejscowo Powiatowy Urząd Pracy. Jest to finansowanie dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne w formie bezzwrotnej dotacji w wysokości maksymalnej na poziomie sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Na dziś jest to kwota bliska 40 000zł. Jednostkowe finansowanie może być jednak niższe w zależności od możliwości konkretnego Urzędu Pracy.

urząd pracy formularz rejestracyjny

To popularne rozwiązanie dla osób, które planują nową działalność w tradycyjnej branży, a jednocześnie nie posiadają wkładu własnego pod kredyt czy większe dotacje unijne. Nie ma tu wymogu innowacyjności przez co dostępność środków jest znacznie większa.

Mało znane dotacje dla firm dostępne w Polsce

Oprócz wyżej wymienionych programów przedsiębiorcy mają do dyspozycji kilkadziesiąt innych możliwości. Są to branżowe formy wsparcia jak np. dotacje z programu rozwoju obszarów wiejskich dla producentów rolnych, programy lokalne jak np. Lokalne Grupy Działania czy też programy regionalne realizowane na poziomie wojewódzkim. Do tego należy dodać instrumenty zwrotne w formie pożyczek, a w szczególności często bardzo korzystnych pożyczek i kredytów preferencyjnych. Możliwości jest więcej, poniżej prezentuję Ci wybrane przykładowe programy, o których nie wie prawie żaden polski przedsiębiorca. Są to tylko i wyłącznie bezzwrotne dotacje, a więc najbardziej pożądane środki.

 • EIC Accelerator: Jest to program adresowany do firm z sektora MŚP (mikro, małych, średnich przedsiębiorstw) ze wszystkich branżpochodzących z państw członkowskich UE. Kwota dofinansowania wynosido 2,5 mln euro – 70% kosztów kwalifikowalnych projektu.
 • Innovation Fund: Dofinansowanie dla projektów o wartości od 2,5mln euro do 7,5mln euro na poziomie 60% kosztów kwalifikowanych. Program adresowany przede wszystkim do firm, których działalność przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.
 • Atomic grants dla przedsiębiorczych kobiet: Dotacja na poziomie 1 500 dolarów dla kobiet, które ukończyły 21 lat i poslugują się językiem angielskim na rozwój własnej firmy (rozwój pasji).
 • Granty Grupy Wyszehradzkiej: Wsparcie projektów, w których biorą udział co najmniej 3 podmioty z różnych państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej (mogą to być firmy). Dofinansowanie projektu do 100%. Średnia wartość dofinansowanego projektu 20 000 euro. Brak limitów finansowych, jednak im niższa wartość finansowania tym większa szansa uzyskania pozytywnej oceny.
 • Inkubator ESA BIC Poland dla startupów z branży kosmicznej: Centra inkubacji biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BICs) to największa sieć inkubatorów w Europie. Ich celem jest wspieranie i inspirowanie przedsiębiorców, realizujących przedsięwzięcia na wczesnych etapach rozwoju, związanych z branżą kosmiczną. Startup może otrzymać m.in. do 50 000 euro dotacji na rozwój produktu lub usługi, doradztwo merytoryczne i prawne czy dostęp do powierzchni biurowej.
 • Konkursy biznesowe organizowane przez duże korporacje: W ostatnich miesiącach kilka dużych korporacji organizowało konkursy biznesowe z nagrodami finansowymi (od kilkudziesięciu tysięcy zł w górę) dla polskich firm na wczesnym etapie rozwoju. Były to m.in. Orlen, Azoty czy Bank ING.
 • RE_Open UK: Program wsparcia (dotacje) dla polskich firm, które ucierpiały w związku z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Możliwość uzyskania do 200 000 euro na zasadzie pomocy de minimis.

Wyżej zaprezentowane projekty to tylko przykłady spośród kilkudziesięciu dostępnych aktualnie możliwości. Nie są to też jedyne konkursy i nabory organizowane za granicą, a dostępne m.in. dla polskich przedsiębiorstw.

tekst "potrzebujesz wsparcia w napisaniu wniosku? skontaktuj się z nami"

Słyszałeś/aś kiedyś o 40 000zł dotacji dla małych księgarni lub 300 000zł z ZUS na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników? Do tego dochodzą programy realizowane przez instytucje takie jak NCBiR, NFOŚiGW, ministerstwa, samorządy czy PARP.

Pełne i zawsze aktualne zestawienie dostępnych dotacji dla firm

Jak widzisz, możliwości jest bardzo wiele. Czy to gwarantuje, że wśród nich znajdziesz dotację dostosowaną do Twoich potrzeb? Oczywiście nie. Jednak, jeżeli nie śledzisz tych tematów na bieżąco z pewnością, kiedy się pojawi – przegapisz ją. Dlatego, aby ułatwić życie przedsiębiorcom, uruchomiliśmy informator dotacyjny pod nazwą Dostępne Dotacje. Znajdziesz go pod adresem: https://dostepnedotacje.pl ;

Wystarczy, że się na niego zapiszesz i w przyszłości już nie ominą Cię programy, które mogą być dla Ciebie przydatne. To rozwiązanie zarówno dla już działających firm, które chciałyby skorzystać z dotacji jak i pomysłodawców, którzy dopiero analizują możliwość otwarcia własnej firmy. Dofinansowanie działalności gospodarczej jest korzystne zarówno przy jej uruchamianiu jak i rozwoju firmy z dłuższą historią.

informator dostępne dotacje

Ktoś mógłby zapytać – dlaczego mam płacić za informacje, które są dostępne publicznie? Powodów jest kilka.

 1. W portalu funduszy europejskich nie znajdziesz większości dostępnych finansowań. Nie ma tam żadnego z wyżej wymienionych przykładowych programów. Nie wiadomo, gdzie i jak szukać informacji o dotacjach unijnych czy innych.
 2. Większość przedsiębiorców przypomina sobie o sprawdzeniu dotacji raz na rok, kiedy akurat zobaczy reklamę jakiejś firmy doradczej lub usłyszy o dotacjach od znajomego. Przy takim podejściu szansa, że akurat tego dnia trafi się na dopasowany nabór, który akurat się rozpoczyna jest minimalna.
 3. Właściciel firmy, w ramach prowadzenia działalności, nie ma czasu na zajmowanie się takimi kwestiami, a polskie firmy nie zatrudniają wewnętrznie pracownika na stanowisku „fundraisera” (pozyskiwacza finansowania). Tymczasem jest to proces, który wymaga stałego zainteresowania i kontroli dostępnych programów co najmniej raz w tygodniu.

Jeżeli chcesz zmaksymalizować prawdopodobieństwo dobrania dotacji do Twoich potrzeb to jest to rozwiązanie dla Ciebie. Możesz szukać informacji na własną rękę, ale szanse powodzenia będą znacząco niższe. Tak jak w przypadku remontu mieszkania zatrudniasz specjalistów, ze sprawną prawną idziesz do prawnika, a medyczną do lekarza, tak i w kwestii pozyskania finansowania, warto posiłkować się wiedzą i doświadczeniem ekspertów.

Dlaczego dotacje trzeba monitorować na bieżąco?

Istnieje jeden główny powód, dla którego dostęp do informacji o dotacjach jest często wart nie mniej niż dostęp do poufnych informacji giełdowych. Otóż, gdy wczytasz się w regulamin większości programów, dowiesz się, że urząd (operator) zastrzega sobie możliwość zamknięcia naboru wniosków przed terminem. Wydarzy się to, jeśli liczba wniosków przekroczy o określony poziom alokację (budżet) programu.

klepsydra

W praktyce wygląda to tak, że gdy tylko dotację jest uzyskać stosunkowo łatwo, bo wymogi nie są wygórowane, w dniu otwarcia naboru następuje zalanie urzędu wnioskami. W skrajnym przypadku nabór, który był rozpisany na dwa miesiące, został zamknięty po tygodniu ze względu na ilość złożonych wniosków. Nie trudno, więc stwierdzić, że ci przedsiębiorcy, którzy wiedzieli o programie wcześniej, mieli zdecydowanie większe szanse od pozostałych. Dlatego, jeżeli myślisz na poważnie o pozyskaniu finansowania zewnętrznego, warto zwiększyć swoje szanse i skorzystać z proponowanych przez nas powiadomień.

Czy dotacja to rozwiązanie dla Twojego biznesu?

Kiedy rozważasz pozyskanie dotacji na rozwój firmy, odpowiedz sobie najpierw na kilka pytań.

 • Na co dokładnie potrzebuję finansowania i kto tego typu finansowanie przyznaje (może lepiej zwrócić się do banku lub inwestora prywatnego)?
 • Jakiego rzędu finansowanie chcę pozyskać i czy dysponuję niezbędnym wkładem własnym (wystarczającym poziomem własnych środków)?
 • W jaki sposób będę poszukiwał dotacji i ile jestem w stanie zapłacić za jej pozyskanie?
Fundusze UE na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Jeżeli nie jesteś pewny/a odpowiedzi na ww. pytania, możemy pomóc Ci z oceną sytuacji. Odezwij się do nas, opisz swój biznes, plany i aktualne potrzeby. Poszukamy rozwiązania dopasowanego indywidualnie do Twojej sytuacji.

Na co najwięcej środków unijnych?

W najbliższych latach najwięcej programów będzie dedykowanych kwestiom takim jak rozwój innowacyjności czy ochrona środowiska. Jeżeli chodzi o to ostatnie zagadnienie to w szczególności chodzi o większe wykorzystanie źródeł odnawialnych energii i ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Są to priorytety w polityce Unii Europejskiej.

Pamiętaj jednak, że jeśli szukasz mniejszej dotacji np. w Urzędzie Pracy, nie musisz ograniczać się do tego typu zagadnień czy na siłę szukać innowacyjności.

Cały czas realizowanych jest również wiele programów dla polskich rolników. Za ich przyznawanie najczęściej odpowiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Środki przyznawane są także na ekspansję polskich firm za granicą. Był to np. popularny w ostatnich latach program Go-to-brand czy wsparcie w zakresie internacjonalizacji pod nazwą „Internacjonalizacja MŚP”.

Trudno wyliczyć tu wszystkie dofinansowania, gdyż tych jest w każdym miesiącu kilkadziesiąt. Tylko w tym artykule widzisz zestawienie 10+ możliwości.

baner zachęcający do zapisu na informator dotacyjny

Ponadto, dotacje unijne to nie jedyne rozwiązanie finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nie zapomnij o roli prywatnych inwestorów czy kredytach, a w szczególności kredytach preferencyjnych. Kiedy Twój projekt nie mieści się w ramach wymogów dotacyjnych, mogą to być ciekawe alternatywy w zakresie finansowania.

Ukryte dotacje dla firm – pytania i odpowiedzi

Q: Gdzie szukać informacji o dotacjach dla firm?

A: Jeśli nie chcesz tracić czasu na wielogodzinne poszukiwania, zapisz się do informatora dostepnedotacje.pl

Q: Od czego zależą moje szansa na pozyskanie dotacji?

A: Tych czynników jest bardzo dużo. Mogą się różnić w zależności od programu. Są zawsze opisane szczegółowo w regulaminie dotacji. Przykładowo mogą to być: lokalizacja biznesu (najłatwiej, jeśli to Polska wschodnia!), poziom przychodów lub zysków, wymagany wkład własny, konieczność współpracy z kadrą naukową, wykazanie pozytywnego wpływu na środowisko czy poziom innowacyjności. Aby zwiększyć szanse na finansowanie, lepiej powierz sporządzenie wniosku doświadczonemu doradcy.

Q: Wydaje mi się, że dotacja pasuje do mojej firmy, ale nie wiem tego na pewno – jak to ustalić?

A: Możesz zadać pytania operatorowi (urzędowi), który odpowiada za przyznawanie dotacji lub skontaktować się z firmą taką jak nasza.

Filip Samczuk

Od 12 lat wspiera merytorycznie przedsiębiorców w realizacji ich marzeń o założeniu lub rozwoju firmy. Doradza przy pozyskiwaniu finansowania, rozwoju biznesu i w kwestiach prawnych. Prywatnie fanatyk sportu, podróży i historii XX wieku.