Biznesplan firmy budowlanej

Założenie firmy budowlanej nie jest proste i wymaga dopełnienia wielu formalności. W przejściu przez wszystkie związane z tym procedury i opracowaniu spójnego, zwiększającego prawdopodobieństwa osiągnięcia sukcesu planu działania pomocne będzie stworzenie profesjonalnego dokumentu, jakim jest oczywiście biznesplan. Firma budowlana wymaga sporych nakładów finansowych, a sporządzenie wartościowego i precyzyjnego biznesplanu może zwiększyć szanse na pozyskanie inwestorów.

Co powinno się znaleźć w biznesplanie firmy budowlanej?

Dynamiczny rozwój rynku nieruchomości sprzyja działalności firm świadczących usługi budowlane i remontowe. Największe możliwości mają oczywiście duże firmy, dysponujące profesjonalnym sprzętem, współpracujące z wieloma specjalistami z różnych dziedzin. Tego rodzaju przedsiębiorstwa są w stanie realizować duże, wymagające inwestycje, ale oczywiście nie tylko one mają szanse powodzenia. Także przed początkującymi przedsiębiorcami stoją ciekawe możliwości rozwoju, dzięki czemu z czasem mogą wzbogacić swoją ofertę usługową i przyjmować coraz to większe, bardziej wymagające zlecenia.

Jak stworzyć biznesplan dla firmy budowlanej

Jeśli chodzi o strukturę, to biznesplan firmy budowlanej niewiele będzie się różnił od tego, który jest sporządzany w przypadku wszystkich pozostałych rodzajów działalności gospodarczej. Trzeba w nim zawrzeć fragmenty dotyczące opisu planowanej inwestycji i zakresu działalności, miejsca jej prowadzenia, określenia wydatków związanych z jej uruchomieniem i prowadzeniem, wkładu własnego (chodzi zarówno o posiadany majątek, jak i doświadczenie oraz kompetencje) oraz analizy konkurencji i określenia szans powodzenia na konkretnym rynku.

  • W części poświęconej opisowi inwestycji i zakresowi świadczonych usług należy opisać dokładnie, jakiego rodzaju prace jest się w stanie wykonywać i jakiego rodzaju zlecenia będą stanowiły główny trzon działalności. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku dużego przedsiębiorstwa, realizującego budowy osiedli mieszkaniowych, a inaczej jeśli chodzi o jedno- lub kilkuosobowe ekipy budowlane, podejmujące się budowy i wykończenia domów jednorodzinnych lub innych prywatnych inwestycji. Jeśli planuje się rozszerzenie działalności, to taka informacja również powinna znaleźć się w tej części.
  • Miejsce prowadzenia działalności – w przypadku firm budowlanych, realizujących zlecenia w miejscach wskazanych przez inwestorów, zazwyczaj nie ma potrzeby posiadania specjalnych warsztatów. Potrzeby lokalowe, jakie mają firmy budowlane, ograniczają się przeważnie do biura oraz ewentualnie magazynku, w którym przechowywane są maszyny, materiały i narzędzia potrzebne do pracy.
  • Analiza finansowa dotyczy zarówno środków koniecznych do uruchomienia firmy, jak i jej utrzymania i prowadzenia. Należy w niej zatem uwzględnić np. koszty zakupu niezbędnych sprzętów, zatrudnienia osób, ewentualnego utrzymania lokalu wykorzystywanego do prowadzenia działalności oraz wydatków na reklamę.
  • Wkład własny oraz doświadczenie – zawsze na korzyść przedsiębiorcy przemawia, jeśli dysponuje on własnym majątkiem, który może przeznaczyć na prowadzenie działalności gospodarczej. Nie chodzi tylko o zgromadzone środki finansowe, ale też nieruchomość, maszyny i sprzęt, które są konieczne dla funkcjonowania firmy budowlanej. Dużym atutem są także kompetencje, umiejętności i doświadczenie przedsiębiorcy, dlatego w tej części można zawrzeć informacje o posiadanych uprawnieniach, przebytych kursach oraz przedstawić przykłady swoich dotychczasowych realizacji (najlepiej w atrakcyjnej formie wizualnej).
  • Analiza konkurencji to często problematyczna kwestia dla osób przygotowujących biznesplan. Należy jej dokonać w możliwie najbardziej szczegółowy sposób, bo tylko dzięki temu zyskuje się rzeczywisty obraz szans i możliwości.

Rozważając możliwość otwarcia firmy budowlanej, warto skorzystać z porad doświadczonych ekspertów. W Well Done Business pomożemy Państwu nie tylko stworzyć profesjonalny, spełniający wszelkie wymogi formalne biznesplan, ale też podpowiemy, co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na sukces.